rozmiar tekstu + A - A   Wersja tekstowa

Miasta partnerskie

JekabpilsJēkabpils (miasto Jakuba po polsku Jakubowo) - dziewiąte, co do wielkości miasto na Łotwie, położone w regione Selija. Od stolicy Łotwy - Rygi oddalone o 145 km. Miasto liczy 26 tysięcy mieszkańców. W jego skład wchodzą dwie dzielnice położone po przeciwległych stronach rzeki Daugawy (Dźwiny): Jēkabpils i Krustpils.

Na terenie miasta funkcjonuje 6 szkół ogólnokształcących, 5 przedszkoli, 5 filii szkół wyższych, colege, szkoły: plastyczna, muzyczna i sportowa, Centrum dzieci i młodzieży, 4 biblioteki i 2 galerie sztuki. Jēkabpils posiada 5 słynnych na całą Łotwę budowli architektonicznych, w tym słynny zamek Krustpilski z roku 1237.

Najważniejszą gałęzią produkcyjną w mieście jest tartak z szeroko rozbudowanym zapleczem handlowym. Ważną gałęzią ekonomiczną jest budownictwo, rozwija się gospodarka spożywczo-rolna i bawełniano-tekstylna. Jēkabpils utrzymuje kontakty partnerskie z miastami w całej Europie, w Polsce z Sokołowem Podlaskim i Czerwionką-Leszczynami, w Niemczech - Melle, w Estonii - Mardu, w Rosji - Narofominsk.

 

W dniu 27 czerwca 2004 roku w sali Urzędu Stanu Cywilnego w Czerwionce-Leszczynach doszło do podpisania porozumienia o nawiązaniu stosunków partnerskich z miastem Jēkabpils. Stronę łotewską reprezentował mer miasta Jēkabpils - Leonĭds Salcevičs oraz Vladimirs Ždanoks - deputowany. Gościem honorowym była Biruta Bĕra - I sekretarz łotewskiej ambasady. W imieniu władz samorządowych gminy i miasta Czerwionka-Leszczyny porozumienie podpisał burmistrz Marek Kornas. Świadkami tego uroczystego aktu byli m.in. przewodniczący Rady Miejskiej Wiesław Janiszewski, starosta rybnicki Damian Mrowiec, przewodniczący Rady Powiatu Antoni Bluszcz oraz grupa miejscowych radnych i pracowników samorządowych.

 

 

 

Cacica

 

 

 

 

Kaczyka – (rum. Cacica) – wieś gminna, do której w 1791 roku sprowadzono pierwsze rodziny Polaków z okolic Bochni do pracy w kopalni soli. Niegdyś polsko-niemiecka, dziś zamieszkała przez Polaków, Rumunów i Ukraińców. Nazywana Bukowiną w pigułce ze względu na wielonarodowość i wielowyznaniowość – w Kaczyce oprócz ponad 100-letniej katolickiej bazyliki mniejszej – centrum kultu maryjnego, wybudowanej przez misjonarzy z Krakowa, konsekrowanej w 1905 roku, znajdują się kościoły: ukraiński grekokatolicki i rumuński prawosławny. Stowarzyszenie Polaków skupione jest wokół Domu Polskiego, posiadającego 16 miejsc noclegowych dla turystów. W miejscowej Szkole Podstawowej języka polskiego od 13 lat uczą nauczyciele z Polski. Prezesem Stowarzyszenia Polaków w Kaczyce jest Krystyna Cehaniuc.

W dniu 6 czerwca 2014 roku w sali Urzędu Stanu Cywilnego w Czerwionce-Leszczynach doszło do podpisania porozumienia o nawiązaniu stosunków partnerskich ze Związkiem Polaków w Rumunii - Domem Polskim w Cacica. Stronę Rumuńską reprezentowała Dyrektor Domu Polskiego w Cacica Pani Krystyna Cehaniuc. W imieniu władz samorządowych gminy i miasta Czerwionka-Leszczyny porozumienie podpisał Burmistrz Wiesław Janiszewski.

 

 

 

 

Miasto Sokołów Podlaski

Sokołów Podlaski to miasto i gmina na Nizinie Mazowiecko-Podlaskiej, w województwie mazowieckim, siedziba powiatu sokołowskiego. Miasto znajduje się we wschodniej części województwa mazowieckiego, 30 kilometrów na północ od Siedlec i 100 kilometrów na wschód od Warszawy. Zajmuje obszar 17,5 km kw. i mieszka w nim 19.198 mieszkańców.

Siedziby ościennych powiatów to Łosice, Siedlce, Węgrów, Ostrów Mazowiecka, Wysokie Mazowieckie i Siemiatycze (dwa ostatnie na terenie województwa podlaskiego).

W skład powiatu sokołowskiego wchodzą miasta Sokołów Podlaski i Kosów Lacki oraz gminy Bielany, Ceranów, Jabłonna Lacka, Kosów Lacki, Repki, Sabnie, Sokołów Podlaski i Sterdyń.

Od północy i wschodu Sokołów Podlaski otaczają duże kompleksy lasów mieszanych. Zarówno miasto, jak i cała rozległa okolica,  położone są na malowniczych terenach Zielonych Płuc Polski oraz Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego, utworzonego w dolinie rzeki Bug.

W dniu 19 września 2014 roku w sali konferencyjnej Centrum Kulturalno-Edukacyjnego w Czerwionce-Leszczynach doszło do podpisania porozumienia o nawiązaniu współpracy pomiędzy Gminą i Miastem Czerwionka-Leszczyny a Miastem Sokołów Podlaski. Stronę Miasta Sokołów Podlaski reprezentowali Przewodniczący Rady Miejskiej Waldemar Hardej oraz Burmistrz Bogusław Karakula. W imieniu gminy i miasta Czerwionka-Leszczyny porozumienie podpisali Przewodniczący Rady Miejskiej Marek Profaska oraz Burmistrz Wiesław Janiszewski.

 

Zamknij