Architektura sakralna
Kościół pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej
Najstarszą budowlą sakralną jest drewniany kościół pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej przeniesiony w 1981 roku z Leszczyn do Palowic. Świątynię zbudowano w konstrukcji zrębowej w latach 1594-1595. W 1606 roku cieśla Jan Ożga dobudował wieżę słupową o skośnych ścianach i szerokim hełmie namiotowym. Dach kościółka, ściany zrębu i skośne ściany wieży kryte są gontem. Nad nawą wzniesiono wieżyczkę na sygnaturkę. Wokół ścian kościoła obiegają wspornikowe przydaszki tzw. soboty.
Wewnątrz świątyni zachował się renesansowy wystrój: bogato rzeźbiony ołtarz z XVII wieku z obrazem Trójcy Świętej, XVII-wieczna ambona z malowidłami czterech Ojców Kościoła, obraz Koronacji NMP nad drzwiami do zakrystii.
Obok kościoła stoi stylowa drewniana dzwonnica, w której umieszczono trzy dzwony odlane w ludwisarni Felczyńskich w Taciszowie koło Gliwic.
Kościółek pod wezwaniem św. Marii Magdaleny
W Bełku znajduje się kolejny zabytek sakralny - drewniany kościółek pod wezwaniem św. Marii Magdaleny. Został on wzniesiony w XVIII wieku na podmurówce z kamienia, w konstrukcji zrębowej, z wieżą czołową konstrukcji słupowej. Kościółek jest orientowany. Dach świątyni kryty jest gontem, ściany boczne posiadają przydaszki wspornikowe tzw. soboty. Wewnątrz świątyni znajduje się wczesnobarokowy ołtarz główny z dwiema kwaterami dawnego tryptyku późnogotyckiego z ok. 1500 r.
Wokół świątyni znajduje się zabytkowy cmentarz z nagrobkami zmarłych między innymi z rodziny Baildon. Na cmentarzu rośnie grupa starych drzew z pomnikowym dębem szypułkowym. Znajduje się tam także kamienna rzeźba - Boża Męka z 1878 roku. Cmentarz otoczony jest murowanym parkanem z gontowym daszkiem. W ogrodzeniu, od strony cmentarza, umocowana jest żelazna kuna służąca w zamierzchłych czasach do wykonywania na złoczyńcach kary wystawienia na widok.
Kościół pw. św. Jerzego w Dębieńsku
Najmłodszym zabytkiem architektury sakralnej jest kościół pw. św. Jerzego w Dębieńsku wybudowany w stylu barokowym w 1802 r. na miejscu wcześniejszego kościoła drewnianego. Wewnątrz kościoła znajduje się późnorenesansowy ołtarz główny z połowy XVII wieku, barokowa ambona ufundowana w 1774 roku, chrzcielnica z 1808 roku oraz organy z 1890 roku.