• język migowy
Strona główna/Urząd/Aktualności/Biopaliwo z zużytego oleju jadalnego

Biopaliwo z zużytego oleju jadalnego

Aktualności 30 Listopada 2023

Przypominamy, że Gmina i Miasto Czerwionka-Leszczyny oferuje mieszkańcom możliwość segregacji oleju i tłuszczu jadalnego.

olej jako biopaliwo - obrazek z samolotem

Segreguj olej

Segregowanie olejów jadalnych jest niezbędne, aby ochronić środowisko naturalne. Wszelkiego rodzaju tłuszcze i oleje użytkowane w domach nie powinny być wylewane do zlewu, ponieważ negatywnie wpływają na stan instalacji wodno-kanalizacyjnej, np. zatykając rury i odpływy.

Wszystkie zużyte oleje i tłuszcze jadalne używane w gospodarstwie domowym nadają się do recyklingu, a przetworzone mogą zostać wykorzystane do innych celów. Wystarczy przelać je do zwykłej plastikowej butelki typu PET i wrzucić do jednego z czarno-pomarańczowych pojemników, których lokalizację można sprawdzić na stronie: https://www.segregujolej.pl/mapa/.

Do pojemnika należy wrzucać wszystkie rodzaje olejów i tłuszczów, które są używane do przygotowania posiłków w gospodarstwie domowym. Mogą być to oleje roślinne, masło, smalec, utwardzone tłuszcze i margaryny zgromadzone w szczelnie zamkniętej butelce PET. Do pojemników nie można wrzucać olejów technicznych, hydraulicznych oraz silnikowych.

Zużyty olej powstaje nie tylko ze smażenia frytek. Pozostaje również po przygotowaniu innych smażonych potraw (naleśniki, kotlety, smażony ser, pączki, tosty), marynowaniu (ser camembert i inne, warzywa, grzyby, mięso z grilla). Znajduje się także w sosach sałatkowych, konserwach i gotowych marynatach.

 

Biopaliwo z zużytego oleju

Zużyty olej poddawany jest wieloetapowym procesom, w których oczyszczany jest z resztek jedzenia, przypalonych cząstek lub pozostałości wody. Oczyszczony olej trafia do dalszej obróbki w przemyśle, w szczególności w przemyśle petrochemicznym. Powstaje z niego biopaliwo drugiej generacji.

Transport lotniczy jest jednym z największych producentów dwutlenku węgla - CO2. Jak połączyć korzyści płynące z komfortu latania z aspektem ekologii, który pozwoli zmniejszyć ślad węglowy? Jedną z opcji to segregacja oleju jadalnego, który poddany recyklingowi, wykorzystywany jest jako biopaliwo, które produkuje zdecydowanie mniejszą ilość CO2 niż powszechnie używane paliwa.
Wszystko zaczyna się w naszych kuchniach.

Więcej informacji o segregacji zużytego oleju jadalnego znajdą Państwo na stronie www.segregujolej.pl

top_baner
do góry