Drogowe inwestycje Powiatu Rybnickiego na terenie Gminy i Miasta
Na wczorajszej sesji Rady Miejskiej rozmawiano m.in. o inwestycjach realizowanych przez Starostwo Powiatowe w Rybniku na terenie Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny. Goszczący na sesji Wicestarosta Marek Profaska omówił zadania realizowane w 2024 roku, a także inwestycyjne plany na przyszłość.
Duży, dwukilometrowy odcinek, na którym kończą się już prace to przebudowa ul. Górniczej.
„Zadanie realizowane jest w dwóch etapach równolegle, niestety nie udało się utrzymać terminu przez wykonawcę, ale zadanie jest już na finiszu i wkrótce niedogodności dla mieszkańców powinny dobiec końca. Droga jest przebudowana, poszerzona, wykonana z chodnikiem i pasem pieszo-jezdnym” - wyjaśnił Wicestarosta M. Profaska.
Koszt tego zadania wyniósł 7,6 mln złotych.
Kolejne zadanie realizowane przez powiat to przebudowa półkilometrowego odcinka ul. Wolności w Bełku.
„Kończymy realizację tej inwestycji od ul. Szymochy do skrzyżowania z drogą 925, powstał tu także dodatkowy chodnik, aby zapewnić bezpieczeństwo dzieciom przemieszczającym się do szkoły”- dodał Wicestarosta.
Zadanie kosztowało prawie 2,5 mln zł
„Zajmujemy się oczywiście także bieżącym utrzymaniem dróg powiatowych na terenie Gminy i Miasta, naprawą nawierzchni, ale również wycinką, przycinką drzew, utrzymaniem przepustów czy odśnieżaniem” - przypomniał M. Profaska.
11,5 mln zł to łączna kwota wydatkowana w 2024 roku dla poprawy bezpieczeństwa i komfortu użytkowników dróg.
M. Profaska omówił także planowany remont wiaduktu w Leszczynach:
„W tym roku rozpoczynać będziemy potężną inwestycję, chodzi o remont wiaduktu w Leszczynach. Co ważne, parametry wiaduktu zostaną zmienione, wiadukt zostanie odpowiednio poszerzony, aby było możliwe przemieszczanie pieszych po chodniku oraz ruch samochodowy w 2 kierunkach, planujemy także poszerzyć dojazdy do wiaduktu. W czasie realizacji zadania ma zostać utrzymany stały ruch w tym miejscu jednym pasem jezdni. Koszty zadania szacujemy obecnie na ok. 20 mln zł , po zakończeniu procedury przetargowej poznamy dokładaną kwotę. Po zakończeniu sezonu zimowego ustalimy także zakres i szczegółowy harmonogram prac na drogach powiatowych znajdujących się na terenie Gminy i Miasta" - zakończył M. Profaska.
Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Artur Sola podziękowali Wicestaroście za wizytę na sesji i przekazanie ważnych dla mieszkańców informacji, a także za stałą, bardzo dobrą współpracę pomiędzy Powiatem i Gminą.
Burmistrz W. Janiszewski podkreślił, że na terenie Gminy i Miasta znajdują się nie tylko drogi, za których utrzymanie odpowiadają gmina i powiat, są także drogi wojewódzkie oraz droga krajowa.
Przypominijmy, że zarządca drogi odpowiada za jej utrzymywanie w należytym stanie technicznym, ale także: przeprowadzanie robót konserwacyjno-remontowych, porządkowych, zmierzanie do poprawy poziomu bezpieczeństwa i wygody ruchu na danej drodze, dbanie o prawidłowe działanie oświetlenia i sygnalizacji świetlnej, a także okresowe kontrole dróg pod kątem stanu bezpieczeństwa i jego wpływu na ruch drogowy.
- Droga krajowa na terenie Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny łącznie liczy 12,7 km, co stanowi 6% całości dróg.
- drogi wojewódzkie - 23,4 km - 10 %
- drogi powiatowe - 48,4 km - 21%
- drogi gminne - 145 km - 63%.
Ze względu na rodzaj nawierzchni drogi gminne możemy podzielić na: bitumiczne - 90,7 km (62% wszystkich dróg gminnych), betonowo-brukowe - 12,4km (9%), betonowe z płyt - 18,4 km (13%), żużlowo-łupkowe lub tłuczniowe - 22,5 km (15%) i gruntowe - 1,4 km (1%).
Burmistrz wspomniał również o drogach prywatnych oraz o procedurach ewentualnego przejęcia tych dróg przez gminę.