• język migowy
Strona główna/Urząd/Aktualności/Europejskie Dni Dziedzictwa w Bełku

Europejskie Dni Dziedzictwa w Bełku

Aktualności 9 Września 2024

Od piątku do niedzieli w Bełku odbywały się Europejskie Dni Dziedzictwa. Tym razem wydarzenie zorganizowano pod nazwą "Odkryć dziedzictwo. Połączeni z przeszłością".

EDD w Bełku

"Nazwa, którą przyjęliśmy dla tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa w Bełku, czyli Odkryć dziedzictwo. Połączeni z przeszłością jest nawiązaniem do hasła przewodniego EDD w tym roku - Sieci, szlaki, połączenia" 

- tłumaczy Prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi Bełk Michał Stokłosa. Stowarzyszenie włącza się w Europejskie Dni Dziedzictwa od 2021 roku, organizujac wydarzenia nawiązujące do historii Bełku oraz postaci z nim związanych.

W pierwszy dzień wydarzenia Stowarzyszenie zaprosiło uczniów SP Bełk oraz SP Jaśkowice do odwiedzenia osady historycznej na błoniach za terenem zabytkowego kościoła św. Marii Magdaleny w Bełku. Dzieci i młodzież odwiedzili stanowiska rzemieślnicze: młynopiekarnię, stanowisko powroźnika, mennicę średniowieczną czy stanowisko strzelania z łuku. Mogli również wziąć udział w przygotowanych grach i zabawach.

"Wydarzeniem, które cieszyło się ogromnym zainteresowaniem było zorganizowane w sobotę nocne zwiedzanie zabytków w Bełku - kościoła św. Marii Magdaleny, otaczającego go zabytkowego cmentarza oraz Wzgórza Lukasów i znajdującej się na nim kaplicy. Jego uczestnicy chętnie skorzystali z możliwości odwiedzenia tych miejsc w nietypowej, nocnej scenerii.Cieszy nas tak liczna obecność mieszkańców Bełku i innych miejscowości Gminy, ale również osób, które przyjechały do nas z terenu całego województwa"

- podkreślają członkowie Stowarzyszenia.

Ostatniego dnia odbył się rajd rowerowy "Szlakiem architektury drewnianej Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny".

Europejskie Dni Dziedzictwo to największy w Europie projekt społeczno-edukacyjny, którego celem jest promocja dziedzictwa kulturowego. Idea została zapoczątkowana we Francji jako Dni Otwartych Zabytków, podczas których po raz pierwszy wszyscy mogli bezpłatnie zwiedzać zabytkowe obiekty niedostępne na co dzień. Obecnie Europejskie Dni Dziedzictwa są organizowane w 50 krajach Europy pod auspicjami Rady Europy i Komisji Europejskiej. Polska przyłączyła się do ich organizacji w 1993 roku.

W wydarzeniach wzięli udział: Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski, Przewodniczący Rady Miejskiej Artur Sola, Sołtys Bełku Jolanta Szejka oraz mieszkańcy.

Wydarzenie zostało dofinansowane z budżetu Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny.

Europejskie Dni Dziedzictwa w Bełku

do góry