• język migowy
Strona główna/Urząd/Aktualności/Farmy fotowoltaiczne  - przypominamy o obowiązujących przepisach

Farmy fotowoltaiczne  - przypominamy o obowiązujących przepisach

Aktualności 19 Czerwca 2023


W związku z licznymi pytaniami mieszkańców oraz firm chętnych do wydzierżawiania terenów rolnych pod realizację farm fotowoltaicznych, Wydział Planowania Przestrzennego w Urzędzie Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny informuje, że Gmina i Miasto Czerwionka-Leszczyny objęta jest planem zagospodarowania przestrzennego, który ściśle określa i reguluje zasady wykorzystywania gruntów.

 Farmy fotowoltaiczne wymagają uzyskania pozwolenia na budowę, jeżeli ich moc przekracza 50 kW. W przypadku realizacji na obszarze powyżej 0,5 ha na terenach należących do Parku Krajobrazowego Cysterskie Kompozycje Rud Wielkich  tzn. w miejscowościach  Książenice, Przegędza, Palowice, Szczejkowice, część Bełku i Leszczyn wymagane jest również uzyskanie decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych w zgodności z zapisami planu miejscowego.

Tereny, na których mogły by powstać tego rodzaju inwestycje, powinny zostać zapisane w planie zagospodarowania przestrzennego, jako tereny produkcyjne z dopuszczeniem instalacji OZE.

Gmina Czerwionka- Leszczyny dokonała zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania wskazując tereny do realizacji instalacji powyżej 500kW, jednakże nie zostały one jeszcze wprowadzone do planów miejscowych.
Posiadając grunty klasy V i VI, dla których ustawodawca dla instalacji od 1 MW stworzył wyjątek, nie zwalnia inwestora od zbadania zgodności z planem miejscowym obowiązującym na danym terenie.

Przeznaczenie inne niż produkcyjne w planie dyskwalifikuje możliwość realizacji farm o mocy powyżej 50 kW.
Przypominamy również, że mikroinstalacje o mocy do 50 kW nie wymagają pozwolenia na budowę ani zgłoszenia do organu administracji architektoniczno-budowlanej (dla Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny jest nim  Starostwo Powiatowe w Rybniku).  Natomiast do urządzeń fotowoltaicznych o mocy zainstalowanej elektrycznej większej niż 6,5 kW stosuje się obowiązek uzgodnienia z rzeczoznawcą do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych pod względem zgodności z wymaganiami ochrony przeciwpożarowej, tak  zwane "uzgodnienie pod względem ochrony przeciwpożarowej", projektu tych urządzeń oraz zawiadomienia organów Państwowej Straży Pożarnej.

Jeżeli mają Państwo pytania lub wątpliwości dotyczące możliwości wydzierżawiania gruntów prosimy o kontakt z Wydziałem Planowania Przestrzennego, tel. 32 429 59 90.

top_baner
do góry