Gala Wolontariatu
W miniony czwartek w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym w Czerwionce-Leszczynach odbyła się Gala Wolontariatu, podsumowująca działania instytucji i organizacji pozarządowych w roku 2019. Uroczystość przygotowali i prowadzili operatorzy Centrum Organizacji Pozarządowych w Czerwionce-Leszczynach - Fundacja GaSzo oraz Klub Sportowy „Decor” Bełk.
Międzynarodowy Dzień Wolontariusza obchodzony jest na całym świecie 5 grudnia, a ustanowiony został w 1985 roku, rezolucją Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych. Celem obchodów święta jest uznanie pracy wolontariuszy na całym świecie, ich czasu i pracy, które poświęcają na rzecz społeczeństwa. Również w Gminie i Mieście Czerwionka-Leszczyny, co roku, swoje święto obchodzą wszyscy, którzy otwierają swoje serca na potrzeby innych i bezinteresownie spieszą im z pomocą.
„Bezinteresowna, dobrowolna i świadoma praca na rzecz innego człowieka, bądź całego społeczeństwa, wykraczająca poza związki rodzinne i koleżeńskie - to definicja istoty wolontariatu. Co niezwykle ważne, to nie praca okazjonalna, a ustawiczna i permanentna, często wykonywana „za plecami” innych osób, praca nieoceniona, a często także niedoceniona. Dla Was, Drodzy Wolontariusze, trwa ona 365 dni w roku - my zaś, w tym jednym, symbolicznym dniu, pragniemy Wam za nią podziękować - mówił Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski. - Często w dzisiejszych czasach widzimy, jak egoizm potrafi kierować ludzkimi działaniami. Wolontariat pokazuje nam wspaniały obszar postawy altruistycznej, będącej przeciwieństwem skupiania się na samym sobie. Za wszystko co robicie, za każde z Waszych działań bardzo serdecznie dziękuję. Przede wszystkim za to, że udowadniacie, że pomoc wolontariusza nie ma granic, nie jest ważna narodowość, kolor skóry, ważne są tylko potrzeby drugiego człowieka” - dodał Burmistrz. „Dzisiejszy dzień jest świętem - nie tylko dla Was, którzy otrzymujecie dzisiaj wyróżnienia, ale także dla nas wszystkich, ponieważ mamy wokół siebie osoby, które w niezwykły sposób działają na rzecz drugiego człowieka” - podkreślił Wicestarosta Powiatu Rybnickiego Marek Profaska.
Uroczystość była nie tylko okazją do podsumowania minionego roku, ale również wręczenia nagród Wolontariuszom i Darczyńcom Roku. Organizacje i instytucje działające na terenie Czerwionki-Leszczyn same decydowały kto otrzymywał tę nagrodę, nominując spośród swoich szeregów jedną osobę, najbardziej zaangażowaną w działalność na rzecz innych. Wolontariuszami Roku oraz Darczyńcami Roku zostali:
Wolontariusz Roku 2019:
- Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Czerwionce-Leszczynach: Stanisław Breza
- Stowarzyszenie Wspólnota: Waldemar Mitura
- Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Koło Ramża: Grzegorz Mucke
- Stowarzyszenie Aktywni Społecznie: Michał Toman
- Stowarzyszenie Luxtorpeda: Katarzyna Pepel
- Sołtys i Rada Sołecka Palowice: Joanna i Leszek Rasek
- Ochotnicza Straż Pożarna Leszczyny: Wiesław Jazgar
- Szkoła Podstawowa im. Stanisława Ligonia w Książenicach: Zuzanna Horny
- Warsztat Terapii Zajęciowej w Czerwionce-Leszczynach: Zespół muzyczny Baba z Chopym
- Szkoła Podstawowa w Szczejkowicach: Natalia Niedobecka
- Zespół Szkół Specjalnych im. W. Sherborne w Czerwionce-Leszczynach: Agata Hildebrandt
- Stowarzyszenie Redukowania Bierności: Sebastian Garbacz
- Przedszkole „Bajkowy Ogród” w Bełku: Natalia Kubasa
- Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Bełk: Izabela Dobiecka
- Szkolne Koło Wolontariatu przy Szkole Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Palowicach: Mateusz Sulejczak
- Fundacja GaSzo: Agnieszka Nowak
- Harcmistrzyni ZHP Janina Binda: Danuta Korus
- Klub Sportowy Decor Bełk: Adrian Skrzypek
- Bożena Bierowiec-Chrustek: Alina Plaza-Kiersztyn
- Szkoła Podstawowa nr 3 im. Władysława Broniewskiego w Czerwionce-Leszczynach: Milena Majewska
Darczyńca Roku 2019:
- Szkoła Podstawowa nr 3 im. Władysława Broniewskiego w Czerwionce-Leszczynach: Andrzej Marcol
- Szkoła Podstawowa im. Franciszka Rducha w Bełku: ks. Konrad Opitek
- Zespół Szkół Specjalnych im. W. Sherborne w Czerwionce-Leszczynach: Lech Pastuszka
Operatorzy Centrum Organizacji Pozarządowych złożyli również podziękowania na ręce osób, wspierających działania Centrum: Burmistrza Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesława Janiszewskiego, Wicestarosty Powiatu Rybnickiego Marka Profaski, Pełnomocnik Burmistrza ds. społecznych Aleksandry Chudzik, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Czerwionce-Leszczynach Marioli Czajkowskiej, Naczelnik Wydziału Spraw Społecznych Krystyny Jasiczek oraz Inspektora Wydziału Spraw Społecznych Katarzyny Strzelczyk.
Po wręczeniu wyróżnień odbył się recital Mateusza Wróbla, od 2010 roku należącego do zespołu VOCCATA, z którym do dnia dzisiejszego koncertuje w gatunkach poezji śpiewanej i piosenki aktorskiej. Razem z zespołem jest zdobywcą licznych nagród i wyróżnień na lokalnych, wojewódzkich i ogólnopolskich konkursach poezji śpiewanej. Jako początkujący wokalista debiutował na lokalnej scenie w 2003 roku. Jako profesjonalny muzyk swoją karierę na scenie ogólnopolskiej rozpoczął w 2011 roku podczas pierwszej edycji programu „Bitwa Na Głosy”. W latach 2012-2015 był liderem coverowej formacji CHEERS. Współpracował jako wokalista z wieloma artystami. Są wśród nich m.in. Andrzej Lampert, Halina Mlynkova, Maciej Miecznikowski, Hanna Banaszak oraz Artur Andrus. W 2018 roku razem z formacją ZNAKI wydał autorską płytę pt. „Oczarowanie”, która została bardzo dobrze odebrana przez recenzentów oraz lokalne rozgłośnie radiowe.
W uroczystości uczestniczyli: Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski, Wicestarosta Powiatu Rybnickiego Marek Profaska, Burmistrz Miasta Rydułtowy Marcin Połomski, Przewodniczący Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach Bernard Strzoda, Pełnomocnik ds. Społecznych Aleksandra Chudzik, Naczelnik Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Krystyna Jasiczek, radni miejscy i powiatowi, sołtysi, dyrektorzy szkół i jednostek, przedstawiciele organizacji pozarządowych i instytucji działających na terenie Czerwionki-Leszczyn oraz zaproszeni goście.