• język migowy
Strona główna/Urząd/Aktualności/Groźny czad - "cichy zabójca"

Groźny czad - "cichy zabójca"

Aktualności 28 Stycznia 2021

W okresie jesienno-zimowym w całym kraju odnotowywany jest wzrost liczby zatruć tlenkiem węgla, zwanym "cichym zabójcą", gdyż jest niewidoczny, nie ma smaku, ani zapachu. W trosce o życie i zdrowie mieszkańców, Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Czerwionce-Leszczynach przeprowadza kampanię edukacyjno-informacyjną, dotyczącą zagrożeń związanych z zatruciem tlenkiem węgla.

 

Grafika

Celem działania jest podniesienie poziomu wiedzy na temat zagrożeń związanych z emisją tlenku węgla, a także uświadomienie odbiorcom kampanii korzyści, jakie niesie za sobą zamontowanie i właściwa eksploatacja czujników tlenku węgla.

Jak podaje dyrektor ZGM-u Marcin Janużyk w 223 budynkach będących w zarządzie ZGM (466 klatek) umieszczono informację graficzną o zagrożeniach związanych z tlenkiem węgla, do 3030 mieszkań przekazano pisemną informację czym jest czad, przyczynach powstawania tlenku węgla, objawach zatrucia czadem oraz o czujnikach tlenku węgla.

"Problem jest poważny i nie dotyczy tylko Familoków, a więc zagrożeń wynikających z niewłaściwego palenia w piecach węglowych, ale także obszaru mieszkaniowego Leszczyn, w których zagrożenie może wynikać z niesprawnych pieców i piecyków gazowych" - dodaje M. Janużyk.

 

 

Tlenek węgla - czym jest czad?


Tlenek węgla (II) najczęściej nazywany jest czadem.
Tlenek węgla (II) to gaz, który jest bezbarwny, bezwonny, bezsmakowy, a zarazem niezwykle trujący, dlatego potocznie nazywany jest również "cichym zabójcą" - człowiek nie jest w stanie go wykryć za pomocą zmysłów.
Tlenek węgla uwalnia się, gdy w czasie spalania nie jest dostarczana odpowiednia ilość tlenu do pełnego spalania paliw np. drewna, oleju, ropy, benzyny czy gazu.
W związku z tym, niewielka ilość tlenku węgla w powietrzu sprawia, że jest on natychmiast wchłaniany do krwiobiegu, powodując niedotlenienie organizmu, które może prowadzić do śmierci. Każdego roku około 2 tysiące osób zostaje zatrutych tlenkiem węgla. Czad jest także przyczyną śmierci kilkudziesięciu osób rocznie.
 Grafika

 

Przyczyny powstawania tlenku węgla

Podstawowymi przyczynami wydobywania się tlenku węgla są niesprawne palniki lub piecyki gazowe, niedrożność kominów, czy nieprawidłowo funkcjonująca wentylacja. Bardzo często źródłem uwalniania tlenku węgla może być również: uruchomiony samochód w zamkniętym pomieszczeniu, kominki, kuchenki, a nawet grille.

Dlatego niezwykle ważne jest regularne wietrzenie pomieszczeń i zachowanie odpowiedniej cyrkulacji powietrza, szczególnie w miejscach, gdzie wykorzystywane są mechanizmy grzewcze. Koniecznie jest również, regularne sprawdzanie drożności wentylacji, a także sprawdzenie stanu kominów i regularne kontrole sprawności urządzeń grzewczych.

Statystycznie do zatrucia czadem najczęściej dochodzi w łazience. Wykorzystywane do podgrzewania ciepłej wody piecyki gazowe do całkowitego spalenia gazu potrzebują dużej ilości powietrza, którego swobodny dopływ w zazwyczaj małej i zamkniętej łazience jest utrudniony.

Objawy zatrucia czadem

Tlenek węgla jest bardzo toksycznym gazem. Szybko atakuje organizm, niszcząc organy wewnętrzne. Poważne zatrucie prowadzi nawet do śmierci. Wraz z tlenem dostaje się do krwiobiegu, doprowadzając do niedotlenienia tkanek.

Niewielkie zatrucie tlenkiem węgla ma podobne objawy do grypy, z którą często jest to mylone. Pojawiają się łagodne bóle głowy, ogólne osłabienie, nudności, złe samopoczucie. Przy średnim stopniu ból głowy jest już silny, krew szybciej pulsuje, przyspieszając tętno, czujemy się bardzo źle, towarzyszą temu wymioty i poczucie zagubienia.

Jeżeli tlenek węgla zaatakował organizm w wysokim stopniu, człowiek traci przytomność, pojawiają się drgawki, zatrzymanie oddechu i akcji serca, które ostatecznie doprowadzają do śmierci.

Duże stężenie czadu jest w stanie zabić człowieka w ciągu kilku minut.

Grafika przedstawiająca objawy zatrucia czadem: przyspieszona czynność serca, osłabienie, ból głowy, duszność, senność - takie objawy mogą świadczyć o obecności tlenku węgla. Natychmiast należy przewietrzyć mieszkanie, ewakuować mieszkańców, wyjść na zewnątrz, wezwać straż pożarną i zasięgnąć porady lekarskiej.

 

Czujniki tlenku węgla


W celu zabezpieczenia się przed możliwością zatrucia tlenkiem węgla, wiele osób decyduje się na zakup czujników.

Zadaniem takiego urządzenia jest ciągłe sprawdzanie stanu powietrza i alarmowanie w przypadku wykrycia czadu. Należy jednak pamiętać, że tylko wysokiej jakości urządzenie zapewni bezpieczeństwo na najwyższym poziomie. Warto jest wyposażyć dom w detektor tlenku węgla, gdyż sami nie jesteśmy w stanie wychwycić zagrożenia. Takie małe i proste w obsłudze urządzenie wyposażone jest w specjalny sensor elektrochemiczny, który wykrywa tlenek węgla.

Jest to bardzo niewielka inwestycja w bezpieczeństwo nasze i naszej rodziny.

Dobry detektor tlenku węgla można kupić już za kwotę ok. 100 zł, jednakże warto zwrócić uwagę na jakość kupowanego produktu.

Przy wyborze urządzenia koniecznie należy pamiętać o sprawdzeniu certyfikatu urządzenia. Ważne, aby na produkcie koniecznie znajdowała się Opinia Techniczna CNBOP - to polskie zaświadczenie potwierdzające spełnienie wymagań znajdujących się na poszczególnych certyfikatach:

  • certyfikat EN50291-1:2010 - to czujnik z podstawową normą, który idealnie spełnia warunki domowe,
  • certyfikat EN50291-2:2010 - to czujnik do miejsc ze specyficznymi warunkami, np. wilgotności, czy temperatury.

 

Grafiki: źródło - portal Gov.pl

top_baner
do góry