Informacja o procedurach związanych z prowadzeniem Akcji Zima
W związku ze zbliżającym się sezonem zimowym przypominamy o procedurach związanych z prowadzeniem Akcji Zima.
Odśnieżanie chodników i dróg
- Chodniki
Odśnieżanie chodnika to obowiązek, który wynika z ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.
Przypominamy, że kwestię tę reguluje art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.
Zgodnie z przepisami właściciel nieruchomości jest zobowiązany do uprzątnięcia błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z części nieruchomości służących do użytku publicznego. Jeżeli chodnik przylega bezpośrednio do ogrodzenia domu, obowiązek odśnieżania spoczywa na właścicielu nieruchomości.
Wskazany obowiązek odśnieżania chodników obciąża nie tylko właścicieli, ale także użytkowników wieczystych i inne osoby władające nieruchomością, na przykład najemców (dotyczy np. sklepów).
Jeżeli między chodnikiem a granicą działki jest pas zieleni, odśnieżyć powinien zarządca drogi.
Jeśli na nieruchomości trwa budowa domu, to sprzątanie i odśnieżanie chodnika należy do wykonawcy robót budowlanych.
W przypadku nieruchomości z budynkami wielolokalowymi, w których ustanowiono odrębną własność lokali, obowiązek sprzątania i odśnieżania chodników obciąża wspólnotę albo spółdzielnię mieszkaniową. - Drogi
Przypominamy, że zimowe utrzymanie dróg w Zarządzie Dróg i Służbach Komunalnych w Czerwionce-Leszczynach prowadzi swoją działalność całodobowo pod numerami telefonów: 42-77-543; 42-72-743 (ważne - dotyczy gminnych dróg).
Zimowe Utrzymanie Dróg Powiatowych: Zarząd Dróg, Inwestycji i Remontów Powiatu Rybnickiego: 32 422 74 78
Zimowe utrzymanie dróg wojewódzkich - Zarząd Dróg Wojewódzkich: 32 78 19 211
W pliku poniżej wykaz dróg wojewódzkich i powiatowych.
Pomoc osobom bezdomnym
Przypominamy o zwracaniu szczególnej uwagi na osoby, które mogą potrzebować naszej
pomocy. Zima jest czasem wyjątkowo trudnym dla osób bezdomnych i ubogich, pamiętajmy, że cierpią także zwierzęta.
Ofiarami mrozów każdej zimy są głównie bezdomni. W tym trudnym dla nich czasie szukają schronienia w altankach, na terenie ogródków działkowych czy w pustostanach. Pomoc starają się im zapewnić pracownicy OPS-u oraz Straż Miejska. Ważne są również działania, które może podjąć każdy z nas. Apelujemy, aby w przypadku zauważenia osoby bezdomnej bądź nieporadnej życiowo, która może potrzebować pomocy, kontaktować się odpowiednimi służbami. Jeden telefon na podany poniżej numer może uchronić od wychłodzenia i
uratować komuś życie.
Pod bezpłatnym trzycyfrowym numerem telefonu 987 (połączenia bezpłatne zarówno z telefonów komórkowych, jak i stacjonarnych), można uzyskać informację o możliwości pomocy w zakresie noclegu i wyżywienia dla osób bezdomnych. Infolinia funkcjonuje całodobowo, w każdym dniu tygodnia, a swoim zasięgiem obejmie teren województwa śląskiego.
W sytuacjach zagrożenia, dzwoń po pomoc na numery alarmowe:
- 112- Służby Ratownicze,
- 986 - Straż Miejska,
- 999 - Pogotowie ratunkowe.
Przypominamy, że Ustawa o ochronie zwierząt zobowiązuje także właścicieli do zapewnienia zwierzętom pomieszczenia chroniącego przed zimnem.