Jak twórczo uczyć o regionie? Spotkanie z dziedzictwem leszczyńskiego zameczku
Wczoraj odbyła się konferencja: „Jak twórczo uczyć o regionie? Historia i legenda w leszczyńskim zamku ukryta”. Prelegenci i goście spotkali się w CKE, zaś on-line w wydarzeniu uczestniczyło kilkudziesięciu nauczycieli z różnych miejscowości woj. śląskiego.
To już kolejny wspólny projekt Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli i Informacji Pedagogicznej WOM Rybnik i Urzędu Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny, którego celem jest promocja edukacji regionalnej. Po konferencji poświęconej zabytkowym Familokom, legendom i opowieściom z gminnego kalendarza, przyszedł czas na zaprezentowanie inspiracji dotyczących nauczania o kolejnej atrakcji Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny, jaką jest leszczyński zameczek. Piękny historyczny obiekt, po kompleksowej rewitalizacji, z niezwykle ciekawą, pełną tajemnic i fascynujących wątków historią rodu Barteltów, znakomicie wpisuje się w twórcze działania w ramach edukacji regionalnej.
„Spotykamy się w sposób nietypowy, bo on-line, a w konferencji bierze udział 53 nauczycieli m.in. z Czerwionki-Leszczyn, Żor, Orzesza, Mikołowa, Rybnika, Zabrza. Tutaj w CKE zebrali się goście i sympatycy edukacji regionalnej - wyjaśniała Małgorzata Pyszny, konsultantka metodyczna z WOM-u Rybnik i nauczycielka języka polskiego. - Chcemy uczyć przywiązania do naszej małej ojczyzny, ale spotykamy się dziś w gronie osób kreatywnych, miłośników regionu, po to, by wzajemnie się inspirować w pracy. Mamy nadzieję, że niedługo wyruszymy na szlak przygody, szlak „zielonego Śląska” i na tym szlaku oprócz wielu perełek kultury, architektury, przyrody, znajdzie się też zameczek w Leszczynach, który Konrad Bartelt wybudował dla swojej żony Ernestyny, a teraz obiekt jest piękny, zrewitalizowany i godny odwiedzenia”.
Konferencję otworzył Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski:
„Niestety czas pandemii, to czas niezwykłego dystansu między ludźmi i czas pewnego zastoju, ale cieszę się, że tego zastoju nie ma w obszarze edukacji, potrzeby uczenia, zdobywania wiedzy i doświadczeń. Śląsk jest piękny, bogaty - bogaty przyrodą, ale także architekturą. Nasza gmina może poszczycić się mnóstwem obszarów zielonych i wartościowymi zabytkami, w tym zameczkiem w Leszczynach, którego odrestaurowanie było niezwykle potrzebne, przede wszystkim dlatego, żeby ocalić to miejsce od zapomnienia. Mam nadzieję, że będziemy mogli spotkać się w plenerze, żeby na żywo docenić walory tego miejsca, ale także, żeby można było podziękować uczestnikom konferencji i zaproponowanych konkursów za to, że chcą poznawać historię naszej gminy oraz historię Śląska”.
Podczas konferencji Hanna Piórecka-Nowak, rzecznik UGiM omówiła proces rewitalizacji miejsca, odniosła się także do prowadzonych przez Gminę i Miasto licznych działań adresowanych do najmłodszych mieszkańców, których celem jest ocalanie dziedzictwa materialnego i niematerialnego miejscowości:
„Edukację można uznać za podstawową formę ochrony i opieki nad zabytkami. Nasze wspólne dziedzictwo postrzegam jako ogromną skarbnicę wiedzy i doznań, ale też źródło inspiracji do twórczych działań w pracy zarówno naszej, pracowników struktur Gminy i Miasta, ale także nauczycieli”.
Regionalistka, nauczycielka historii Anna Gudzik przedstawiła rys historyczny zabytkowego zameczku, omówiła także historię rodu Barteltów - pierwszych właścicieli leszczyńskiego zamku.
„Historia zameczku w Leszczynach jest naprawdę bardzo barwna i fascynująca, zawiera także wątki detektywistyczne. Warto znać historię tej ziemi i przekazywać ją kolejnym pokoleniom. Ponieważ jestem nauczycielem, tym bardziej doceniam wartość historii regionalnej” - dodała.
Małgorzata Pyszny zaprezentowała szereg twórczych inspiracji do pracy z dziećmi.
„Cieszę się, że możemy liczyć na wsparcie ze strony Gminy i Miasta i podejmować wspólne inicjatywy na rzecz edukacji regionalnej” - dodała.
Organizatorki konferencji omówiły także konkursy adresowane dla dzieci - plastyczny, literacki i fotograficzny, a także konkurs dla nauczycieli na scenariusz zajęć.
W konferencji w sali CKE uczestniczyli także Przewodniczący Rady Miejskiej Bernard Strzoda, Przewodnicząca Komisji Promocji, Kultury i Rozwoju Jolanta Szejka, Przewodnicząca Komisji Oświaty Stefania Szyp oraz dyrektor MOK-u Mariola Czajkowska.
Zachęcamy do udziału w organizowanych konkursach.
Pliki do pobrania:
Regulamin konkursu plastycznego (.doc)
Regulamin konkursu plastycznego (.pdf)
Regulamin konkursu literackiego (.doc)
Regulamin konkursu literackiego (.pdf)
Regulamin konkursu fotograficznego (.doc)
Regulamin konkursu fotograficznego (.pdf)
Regulamin konkursu dla nauczycieli na scenariusz zajęć (.doc)
Regulamin konkursu dla nauczycieli na scenariusz zajęć (.pdf)
Zgoda na udział w konkursie (.doc)
Zgoda na udział w konkursie (.pdf)
Na zdjęciach: przebieg konferencji "Jak twórczo uczyć o regionie? Spotkanie z dziedzictwem leszczyńskiego zameczku"