• język migowy
Strona główna/Urząd/Aktualności/Jubileusz Kapeli z Naszego Miasteczka

Jubileusz Kapeli z Naszego Miasteczka

Aktualności 11 Czerwca 2024

6 czerwca w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym odbył się koncert Kapeli z Naszego Miasteczka z okazji jubileuszu 35-lecia.
 

Jubileusz Kapeli z Naszego Miasteczka
 
Tego dnia, zgromadzona w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym publiczność wysłuchała znanych i lubianych utworów Kapeli z Naszego Miasteczka. Nie zabrakło również podziękowań i gratulacji z okazji jubileuszu.

„Już od trzydziestu pięciu lat możemy podziwiać występy Kapeli z Naszego Miasteczka. Swoją obecnością uświetniacie koncerty, jarmarki i imprezy odbywające się w naszej gminie. Promujecie Śląsk, ale przede wszystkim Czerwionkę-Leszczyny w całym naszym kraju. Za to dzisiaj na Wasze ręce składamy gorące podziękowania”

- mówił Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski.

Życzenia i gratulacje Kapeli złożyli również Radny Sejmiku Województwa Śląskiego Grzegorz Wolnik, Wicestarosta Powiatu Rybnickiego Marek Profaska, Przewodniczący Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach Artur Sola, Sekretarz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Justyna Domżoł oraz Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Czerwionce-Leszczynach Mariola Czajkowska.
 

4 czerwca 1989 r. jest umowną data powstania Zespołu. Jego założyciele Piotr Świtała, Dietgard Thiel oraz Czesław Żemła spotkali się rok wcześniej podczas realizacji spektaklu muzycznego do libretta tego ostatniego, z okazji 90-lecia kopalni „Dębieńsko”. Jako, że spektakl był wystawiony jedynie raz, podczas uroczystości barbórkowych w 1988 r., pragnąc ochronić zawarte w nim treści w postaci piosenek, monologów, skeczów o tematyce górniczej, założyciele zespołu postanowili nadal je prezentować, lecz w klimacie nawiązującym do występów „elwrów” w latach 20-30. XX wieku. Ta forma przekazu okazała się strzałem w przysłowiową „dziesiątkę”. Od tego momentu zespół otrzymywał wiele zaproszeń na różnego rodzaju festiwale, jarmarki, przeglądy i konkursy rangi ogólnopolskiej. Pierwszy sukces kapela odniosła w 1993 r. podczas Ogólnopolskiego Jarmarku Kapel Podwórkowych w Łaziskach Górnych, zdobywając III miejsce. W tym samym roku, wraz z Aleksandrą Harazim, kapela będąca jednocześnie kabaretem podwórkowym, zdobyła tytuł Mistrza Humoru Śląskiego na Festiwalu Humoru Śląskiego w Rudzie Śląskiej, powtarzając ten sukces w 1994 r., kiedy nowym akordeonistą został Henryk Kuc.
 
Reprezentując Miejski Ośrodek Kultury w Czerwionce-Leszczynach Kapela zdobyła ponad 50 nagród, w tym I, II i III miejsca, nagrody publiczności oraz dwanaście razy I miejsce za osiągnięcia indywidualne. Do ważniejszych wyróżnień należą przede wszystkim Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznana w 2000 r. podczas Przeglądu Kabaretów Nieprofesjonalnych organizowanego przez Fundację Kultury Wsi oraz III miejsce na I Międzynarodowym Przeglądzie Kapel w Rybniku w 2005 r. Do wyróżnień należy również zaliczyć przygodę z berlińskim, awangardowym teatrem Volksbuhne, z którym brała udział w Festiwalu Kultur Świata.
 
"Śląski Kabaret Podwórkowy i Kapela „Trzy Ofiary Drogi do Europy” po 25 latach działalności zmienił nazwę i od 2014 r. istnieje jako „Kapela z Naszego Miasteczka”. Repertuar zespołu stanowią piosenki autorskie, ludowe, biesiadne, popularne oraz monologi i skecze.Aktualny skład kapeli tworzą: Zygmunt Okoń, Józef Kozdoń, Józef Worcel oraz Czesław Żemła.

Występ Kapeli z Naszego Miasteczka oklaskiwali: Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski, Radny Sejmiku Województwa Śląskiego Grzegorz Wolnik, Wicestarosta Powiatu Rybnickiego Marek Profaska, Przewodniczący Rady Miejskiej Artur Sola, Sekretarz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Justyna Domżoł, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Czerwionce-Leszczynach Mariola Czajkowska, radni miejscy i powiatowi, dyrektorzy placówek oświatowych z terenu gminy, proboszcz parafii pw. św. Jana Sarkandra w Bełku ks. Konrad Opitek, zaproszeni goście oraz sympatycy Kapeli.

Jubileusz Kapeli z Naszego Miasteczka

top_baner
do góry