• język migowy
Strona główna/Urząd/Aktualności/„Kalendarz gminnych legend i opowieści” - podsumowanie projektu

„Kalendarz gminnych legend i opowieści” - podsumowanie projektu

Aktualności 11 Grudnia 2018

Wczoraj w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym odbyło się uroczyste podsumowanie projektu wydania kalendarza promocyjnego dla Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny. Wyjątkowe wydawnictwo, którego współautorami są mieszkańcy miejscowości nosi tytuł „Kalendarz gminnych legend i opowieści”. Na wczorajszą galę zaproszono wszystkich uczestników sesji zdjęciowych, a także pozostałe osoby, które przyczyniły się do powstania kalendarza.

 

 

„Niezmiernie cieszę się, że "Kalendarz gminnych legend i opowieści" w pełni zrealizowali mieszkańcy oraz sympatycy naszej gminy. To oni są ekspertami od tradycji naszego regionu, a także lokalnych legend i historii. Dzięki projektom, takim jak nasz kalendarz, we wspaniały sposób realizuje się przesłanie dotyczące małej ojczyzny każdego z nas - powiedział Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski. - Dziękuję wszystkim za to, że uwierzyliście w projekt kalendarza, a także za zaangażowanie w kolejne etapy jego powstawania. Zgodnie z założeniem kalendarz miał być estetyczny, posiadać charakter edukacyjny, a także integrować. Nasze dzisiejsze spotkanie i wypełniona po brzegi sala, jest najlepszym dowodem na to, że tak jest. Mam nadzieję, ze kalendarz zawiśnie na ścianie w każdym domu i będzie przypominać o naszej historii, dawnych legendach, ale także o naszym wspólnym spotkaniu”.

Do gratulacji i podziękowań Burmistrza przyłączyli się również radny Sejmiku Województwa Śląskiego Grzegorz Wolnik, Przewodniczący Rady Miejskiej Bernard Strzoda oraz radni Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach obecni podczas spotkania. Każdy uczestnik sesji otrzymał wyjątkową pamiątkę, efekt wspólnej pracy - kalendarz. Spotkanie przebiegało w prawdziwie rodzinnej, ciepłej atmosferze i było okazją do podzielenia się wspomnieniami z przygotowań i przebiegu sesji fotograficznych.

Nie zabrakło podziękowań, które na ręce wszystkich uczestników spotkania złożyły autorki kalendarza - Hanna Piórecka-Nowak, pomysłodawczyni kalendarza, rzecznik UGiM i Maria Śliwa, autorka zdjęć do kalendarza, artysta fotografik: „Jak przed rokiem, z wielkim zaangażowaniem i entuzjazmem przystąpiłyśmy do pracy. Dodatkowo, pozytywnej energii dostarczali nam sprzyjający pomysłowi mieszkańcy. Ludzie bardzo zintegrowali się wokół tego projektu i czekali na start inicjatywy”.

Na kartach kalendarza można zobaczyć historie o połednicy, utopku, beboku, skarbniku, meluzynie, jaroszku, heksie. Nie zabrakło także legend związanych wyłącznie z naszą miejscowością - np. legendy o karczmie w Książenicach, która ponoć zapadła się pod ziemię, bo w Wielkim Poście odbywały się w niej huczne zabawy, legendy o rozbójniku Ramży, o dwóch braciach ze Szczejkowic, o życiu gichciarzy z Wytrzęsowa. Kalendarz otwiera scenka z „leszczyńskiego ślubu stulecia” Ernestyny Bartelt. W poszczególnych scenkach widnieje około 220 osób, są także zwierzęta: konie, kozy, psy, koty, gęsi, krowa i szczur.

„Wszystkim modelom z całego serca dziękujemy za poświęcony czas, przygotowania, cierpliwość i świetną atmosferę na planie - dodały autorki. - Dziękujemy serdecznie wielkiej rzeszy ludzi, którzy nieustannie nas wspierali w przeróżny sposób, czy to pożyczając lub tworząc stroje i rekwizyty, przyprowadzając zwierzęta, doradzając, udostępniając miejsca oraz wyrażając szczerą aprobatę dla tego projektu! Jesteśmy także niezwykle wdzięczne osobom, które dzieliły się z nami swoją wiedzą, pomagały w gromadzeniu informacji, doradzały, inspirowały. „Kalendarz gminnych legend i opowieści” jest wspólnym dziełem wielu osób. Mamy nadzieję, że zachęci Państwa do spotkań z dziedzictwem naszego regionu, a zarazem umili kolejne dni 2019 roku”.

 

Fotografie, które zostały użyte w kalendarzu można także podziwiać w holu CKE.

Przypominamy, że wydawnictwo można zakupić w Centrum Informacji Turystycznej oraz w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym.

Kalendarz został objęty patronatem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018.

„Kalendarz gminnych legend i opowieści” - podsumowanie projektu

top_baner
do góry