Konferencja "Wokół Tragedii Śląskiej 1945"
10 kwietnia w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym w Czerwionce-Leszczynach odbyła się konferencja "Wokół Tragedii Śląskiej 1945".
„W tym roku obchodzimy osiemdziesiątą rocznicę Tragedii Górnośląskiej, czyli wydarzeń, które odcisnęły się bardzo boleśnie w historii Śląska i śląskiej społeczności. Nasze
spotkania za cel stawiają sobie upamiętnienie ofiar Tragedii Górnośląskiej, pochylenie się nad wydarzeniami z 1945 roku, ale także poszukiwanie sposobów i form przypominania o nich. ”
- podkreślił Janusz Wencel ze Stowarzyszenia Tragedii Śląskiej 1945, otwierając wczorajszą konferencję.
"Takie wydarzenia, jak dzisiejsza konferencja, są niezwykle ważne. Dziękuję wszystkim, którzy włączają się w jakiekolwiek działania, mające na celu upamiętnienie wydarzeń z 1945 roku. Ta data na Śląsku nie kojarzy się tylko i wyłącznie jako początek wolności dla
Polski, bo dla Ślązaków to dramatyczne wydarzenia, deportacje i represje. Powinniśmy
zrobić wszystko, żeby pamięć przetrwała"
- mówił Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski.
"Tragedia Górnośląska to nie tylko rozdział w pamiętnikach historii, ale przede wszystkim ludzkie losy naznaczone cierpieniem. Wspominając tamte wydarzenia pamiętamy o tym, co myśleli i czuli nasi pradziadkowie, kiedy ich bliscy znikali bez wieści. Chcielibyśmy, aby dzisiejsza konferencja mogła przybliżyć nam chociaż cień tych emocji"
- mówił Prezes Wspólnoty Śląskiej Ciosek Sławomir Nazaruk.
Mianem Tragedii Górnośląskiej określa się wydarzenia po wkroczeniu na teren Górnego Śląska armii sowieckiej, podczas których miały miejsce aresztowania, internowania, osadzenia w
obozach koncentracyjnych oraz masowe wywózki mieszkańców Górnego Śląska do ZSRR. Liczba bezpośrednich ofiar Tragedii Śląskiej jest trudna do zweryfikowania, według ustaleń historyków przyjmuje się, że podczas tych wydarzeń zginęło kilkadziesiąt tysięcy Ślązaków.
Przez wiele lat publicznie nie pojawiała się żadna informacja na ten temat, żadne badania naukowe, poszukiwania informacji o wywiezionych i zmarłych w wyniku tych represji nie były możliwe.
Warto podkreślić, że Sejmik Województwa Śląskiego ogłosił rok 2025 Rokiem Tragedii Górnośląskiej, co przyczynić ma się także do upamiętnienia tych trudnych dla mieszkańców zdarzeń oraz lepszej świadomości historycznej dotyczącej województwa śląskiego i pozwoli na oddanie hołdu wszystkim represjonowanym, którzy stracili wówczas życie, zdrowie, wolność i godność.
W wydarzeniu uczestniczyli także: Poseł do Parlamentu Europejskiego Łukasz Kohut, Przewodniczący Rady Powiatu Rybnickiego Cezary Rajca, Wicestarosta Powiatu Rybnickiego Marek Profaska, Przewodniczący Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach Artur Sola, Zastępca Burmistrza Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Andrzej Raudner, radni miejscy i powiatowi, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Czerwionce-Leszczynach Mariola Czajkowska, przedstawiciele Stowarzyszenia Tragedii Śląskiej 1945, katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, Wspólnoty Śląskiej "Ciosek", Stowarzyszenia Przyjaciół Leszczyn „Dzwon”, Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa Koło Terenowe Dębieńsko, zaproszeni goście oraz mieszkańcy.
Organizatorami wydarzenia byli: Gmina i Miasto Czerwionka-Leszczyny, Stowarzyszenie Tragedii Śląskiej 1945, Wspólnota Śląska „Ciosek",\ Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa, Rada Dzielnicy Czerwionka-Centrum, Zespół Szkół w Czerwionce-Leszczynach, Miejski Ośrodek Kultury w Czerwionce-Leszczynach.
Przypomnijmy, że 19 marca w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym w Czerwionce-Leszczynach odbyła się uroczysta prezentacja filmu "Pamięć 1945. Czerwionka-Leszczyny" poświęconego 80. rocznicy zakończenia II wojny światowej.
Film jest już dostępny w internecie:
Konferencja "Wokół Tragedii Śląskiej 1945"