• język migowy
Strona główna/Urząd/Aktualności/Konferencja popularnonaukowa "Tajemnice Wzgórza Lukasów"

Konferencja popularnonaukowa "Tajemnice Wzgórza Lukasów"

Aktualności 19 Listopada 2021

Wczoraj w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym w Czerwionce-Leszczynach odbyła się konferencja popularnonaukowa pn. „Tajemnice Wzgórza Lukasów”.

Wolontariusze zaangażowani w projekt

Konferencja miała na celu przybliżenie bełkowskiego Wzgórza Lukasów i jego historii, stanowiła także podsumowanie projektu „Odkrywamy Tajemnice Wzgórza Lukasów”, na realizację którego Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Bełk pozyskało środki finansowe z Narodowego Instytutu Dziedzictwa oraz budżetu Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny.

Głównym celem realizowanego w ubiegłym roku projektu było wykonanie szczegółowej inwentaryzacji Wzgórza i neogotyckiej kaplicy znajdującej się na nim, jej otoczenia wraz ze starodrzewem, a także przeprowadzenie na ich terenie prac porządkowych. Inwentaryzacją nagrobków oraz pracami porządkowymi na cmentarzu zajęła się grupa wolontariuszy skupionych wokół projektu. Byli to:

  • Anna Grabowska-Rogus,
  • Natalia Holeczki,
  • Angelika Kowol,
  • Natalia Kubasa,
  • Marcin Buchta,
  • Leonard Piórecki.

Na samym początku projektu wolontariusze przeszli szkolenie, określające jakie prace mogą wykonać. Wszystkie działania przebiegały pod nadzorem opiekunów merytorycznych - Ewy Caban i Ireny Kontny z Instytutu Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego w Katowicach.

W ramach projektu zaktualizowana została również ścieżka edukacyjna „Śladami Belka”, zorganizowana wystawa fotograficzna, wydano folder i stworzono podstronę poświęconą Wzgórzu Lukasów na www.belk.pl. Ostatnim elementem realizowanego projektu miała być konferencja popularnonaukowa, której organizację planowano na jesień ubiegłego roku, jednak ze względu na wprowadzone obostrzenia, związane z pandemią koronawirusa, wydarzenie to mogło odbyć się dopiero teraz.

Podczas wczorajszej konferencji nastąpiło również uroczyste przekazanie certyfikatu „Miejsca Ciekawego”, który Stary Cmentarz przy kościele pw. św. Marii Magdaleny w Bełku otrzymał w konkursie organizowanym przez Stowarzyszenie Polska Sieć Odnowy i Rozwoju Wsi. „Miejsca Ciekawe” w Sieci Najpiękniejszych Wsi mają podkreślać ich rangę jako lokalnych lub regionalnych wyróżników obszarów wiejskich. Dla zwiedzających są z kolei istotną rekomendacją, że dane miejsce warto odwiedzić ze względu na jego duże znaczenie. O włączeniu do grona „Miejsc Ciekawych decyduje pięć kryteriów: wartości, walorów poznawczych, jakości oferty, jakości przestrzeni oraz lokalnego zaangażowania. Status „Miejsca Ciekawego” w Sieci Najciekawszych Wsi uzyskają te miejsca, które mają olbrzymi potencjał narracji o wartościach obszarów wiejskich, mogą poszczycić się bogatym dziedzictwem kulturowym, przemysłowym, przyrodniczym czy też są przykładem rewitalizacji.

„Spotykamy się dzisiaj aby wysłuchać prelekcji, które przybliżą nam Wzgórze Lukasów, ale również, aby przekazać Stowarzyszeniu Na Rzecz Rozwoju Wsi Bełk oraz Parafii pw. św. Jana Sarkandra w Bełku wyjątkowe wyróżnienie - certyfikat „Miejsca Ciekawego”. Serdecznie gratuluję wszystkim osobom, które angażują w działania na rzecz ratowania bełkowskich zabytków, które poświęcają swój czas i energię na to, aby zachować dla przyszłych pokoleń historię i przeszłość swojej małej ojczyzny” - mówił Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski, który przekazał certyfikat na ręce Sołtys Bełku i Prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi Bełk Jolanty Szejki, Wiceprezesa Stowarzyszenia Michała Stokłosy oraz Proboszcza Parafii pw. św. Jana Sarkandra w Bełku Konrada Opitka.

Uczestnicy konferencji wysłuchali czterech referatów:

  • Michał Stokłosa: „Jak odkrywaliśmy Wzgórze Lukasów”
  • dr Bogdan Kloch: „Wzgórze - miejsce w cywilizacji” 
  • Leonard Piórecki, Michał Stokłosa  - „Mauzoleum Rodów Gemander i Lukas”
  • Ewa Caban, Irena Kontny  - „Mauzoleum/krypta”

W konferencji uczestniczyli: Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski, Przewodniczący Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach Bernard Strzoda, Pełnomocnik Burmistrza ds. społecznych Aleksandra Chudzik, dyrektor Muzeum w Rybniku Bogdan Kloch, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Czerwionce-Leszczynach Mariola Czajkowska, naczelnik wydziału planowania przestrzennego w Urzędzie Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Lucyna Król, radni, a także organizatorzy, a zarazem inicjatorzy projektu: prezes Stowarzyszenia na rzecz rozwoju wsi Bełk Jolanta Szejka, ksiądz proboszcz Konrad Opitek, wiceprezes Stowarzyszenia i koordynator projektu Michał Stokłosa, wolontariusze zaangażowani w projekt oraz mieszkańcy gminy.

Konferencja popularnonaukowa "Tajemnice Wzgórza Lukasów"

 

 

 

top_baner
do góry