• język migowy
Strona główna/Urząd/Aktualności/Konkurs "Piękna wieś" - wyróżnienie dla Palowic

Konkurs "Piękna wieś" - wyróżnienie dla Palowic

Aktualności 7 Października 2022

Wczoraj w Wiśle podczas „Forum Sołtysów Województwa Śląskiego” wręczono nagrody w konkursie „Piękna wieś”. Wyróżnienie w kategorii najlepsze przedsięwzięcie odnowy wsi otrzymało sołectwo Palowice. Nagrodę oraz gratulacje za wyróżniony projekt odebrali Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski wraz z sołtys Palowic Dominiką Baranowicz.

wręczenie nagrody w konkursie Piękna wieś

Ideą konkursu „Piękna Wieś Województwa Śląskiego” jest wspieranie rozwoju wsi przez pobudzenie aktywności gospodarczej, kształtowanie ładu przestrzennego oraz pielęgnowanie środowiska naturalnego. Konkurs promuje także działania związane z zachowaniem tradycji oraz wzmacnianiem poczucia tożsamości lokalnej wsi.

 "Śląska wieś ma piękne tradycje i tu także obecny jest wielki etos pracy, który stał się atrybutem naszego pokolenia. Za tą bardzo ciężką, pełną wyrzeczeń pracę, chciałbym dzisiaj z całego serca podziękować. To także ukłon za troskę jaką otoczyliście nasze Małe Ojczyzny. Dzięki wam śląska wieś pięknieje. Przyznane nagrody i wyróżnienia są tego udokumentowaniem. Wszystkim serdecznie gratuluję" - zaakcentował w swoim wystąpieniu online marszałek Jakub Chełstowski, który ze względu na mnogość obowiązków, nie mógł osobiście uczestniczyć w Forum.

Komisja konkursowa nagrody doceniła akcję „Mikołaj w Palowicach”, która w grudniu ubiegłego roku zintegrowała różne grupy społeczne w sołectwie, sprawiając mieszkańcom sporo radości i wprowadzając wszystkich w przedświąteczny, wyjątkowy nastrój.

„Nie tylko sołtys, ale także Rada Sołecka, Ochotnicza Straż Pożarna, Akcja Katolicka, Koło Gospodyń Wiejskich, Fundacja GaSzo - ci wszyscy ludzie to organizatorzy - bohaterowie tego wydarzenia. Od poświęcenia swojego czasu, zorganizowaniu słodkich upominków dla dzieci, upominków dla seniorów Palowic, aż do zorganizowania pięknych strojów i bryczki z koniem - to ogromny wkład pracy. Jestem wszystkim bardzo wdzięczna za chęć działania i angażowania się w sprawy wsi” - mówi Dominika Baranowicz, sołtyska Palowic.


Przypomnijmy, że 5 grudnia ubiegłego roku mieszkaniec sołectwa w stroju popularnego biskupa - św. Mikołaja wraz ze swoja świtą przejechał przez teren wsi świątecznie udekorowaną bryczką. Mapka przejazdu Mikołaja została z wyprzedzeniem udostępniona mieszkańcom. Rodziców dzieci poproszono o wyjście ze swoimi pociechami przed posesje bądź w przypadku miejsc, do które nie dotarł Mikołaj, poproszono o dojście do najbliższych ulic. Mikołaj wręczał słodkie upominki dzieciom przed ich domami. Pomyślano także o seniorach, którym Mikołaj i jego pomocnicy upominki zawieszali na płotach lub zostawiali przed drzwiami domostw. Warto dodać, że dzieci, które nie mogły wyjść przed swoje posesje (np. z powodu itp. kwarantanny/izolacji) także dostały swoje upominki, które sołtys Palowic zostawiła przed ich posesjami.

 

"Społeczności naszych sołectw działają niezwykle prężnie. To kolejna nagroda dla Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny w tym wojewódzkim konkursie, dowodzi ona skuteczności i jakości podejmowanych inicjatyw. Gratuluję i dziękuję sołtysom i mieszkańcom za zaangażowanie na rzecz swoich małych społeczności” - powiedział Burmistrz Wiesław Janiszewski.


Laureaci konkursu przyjęli nagrody z rąk reprezentujących władze województwa - Beaty Białowąs, Członek Zarządu Województwa Śląskiego, Izabeli Domogały, Członek Zarządu Województwa Śląskiego, Jana Chrząszcza, Wicewojewody Śląskiego oraz radnych Sejmiku: Przewodniczącego Jana Kawuloka, Wiceprzewodniczącej Beaty Kocik, Agnieszki Biegun, Marii Materli, Bartłomieja Kowalskiego, Zbigniewa Przedpełskiego i Jarosława Szczęsnego. Nie zabrakło gospodarza wydarzenia - Burmistrza Wisły Tomasza Bujoka.

Dodajmy, że Urząd Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny zgłosił do udziału w konkursie także projekt realizowany w sołectwie Bełk „Gotowanie na ekranie. Telewizja internetowa KGW.tv”.

Środki na realizację projektu pozyskało Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Bełk, a do udziału w nim zaproszono wszystkie Koła Gospodyń Wiejskich działające na terenie Czerwionki-Leszczyn. W ramach projektu powstał program kulinarny, strona internetowa www.odkryjdziedzictwo.pl, profil na Facebooku, przeprowadzono również warsztaty i konkursy kulinarne.

W poszczególnych odcinkach programu poruszano kwestie tradycji, śląskich zwyczajów, historii miejscowości, przekazując tę wiedzę w sposób atrakcyjny i angażujący odbiorców, zachęcając dodatkowo do odwiedzenia miejsc, w których realizowane były odcinki. Poprzez dialogi toczone w  gwarze śląskiej gospodynie przekazywały swoje doświadczenia i wiedzę z dziedziny kulinariów i znajomości swojej małej ojczyzny.

Warsztaty kulinarne, które zostały zorganizowane w ramach projektu, rozpoczynały się częścią teoretyczną, podczas której prowadzący przedstawiali uczestniczkom warsztatów, jakie właściwości mają omawiane rośliny, gdzie można je spotkać, o jakiej porze roku, a także o czym należy pamiętać zbierając je. W drugiej części warsztatów - części praktycznej, uczestniczki przygotowywały produkty z roślin, nasion czy owoców.

„To był wymagający olbrzymiego nakładu pracy projekt, zintegrował wiele środowisk, z pewnością przyczynił się do popularyzacji tradycji, obrzędów i zwyczajów ludowych. Dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w KGW.tv. Nie zawsze się wygrywa, a nam zapału i energii do działania z pewnością nie zabraknie” - mówi sołtyska Bełku Jolanta Szejka.

 

zdjęcia z uroczystości wręczenia nagród w konkursie "Piękna wieś"

top_baner
do góry