• język migowy
Strona główna/Urząd/Aktualności/Martyna Stawinoga-Ścigała i Karolina Miśkiewicz: “Dla nich nie ma rzeczy niemożliwych...”

Martyna Stawinoga-Ścigała i Karolina Miśkiewicz: “Dla nich nie ma rzeczy niemożliwych...”

Aktualności 9 Grudnia 2020

Martyna Stawinoga-Ścigała i Karolina Miśkiewicz to mieszkanki Czerwionki-Leszczyn, które idą jak burza w świecie sportowych rywalizacji. Obie są niesłyszące, ale czerpią z życia pełnymi garściami. Od kilku lat zatrudnione w strukturach Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny, praca przynosi im wielką radość i satysfakcję. Poznajcie bliżej te wyjątkowe osoby.

Martyna Stawinoga-Ścigała i Karolina Miśkiewicz: “Dla nich nie ma rzeczy niemożliwych...”        Od lewej: Martyna Stawinoga-Ścigała, Karolina Miśkiewicz, Alicja Zawada, Bogusława Hawryluk (kapitan drużyny)

W dniach 20-22 listopada w Łodzi odbyły się Mistrzostwa Polski Niesłyszących w Curlingu, podczas których drużyna Stowarzyszenia Sportowego Niesłyszących „MIG Gliwice”, w której walczyły Martyna i Karolina, zdobyła wicemistrzostwo Polski w kategorii kobiet.

Wybitna forma drużyny została doceniona przez selekcjonera kadry narodowej, który po udanym turnieju wręczył zawodniczkom powołania na zgrupowanie reprezentacyjne.

Dziewczyny od pięciu lat systematycznie trenują curling. Na swoim koncie mają szereg sukcesów, zdobyły także m.in. tytuł mistrzyń Polski (2017 r.) oraz wicemistrzyń Polski (2018 r.) i każdego dnia udowadniają prawdziwość motta Stowarzyszenia „MIG Gliwice”, które brzmi: „Dla nas nie ma rzeczy niemożliwych…”.

Swoją ciężką pracą oraz wytrwałością przełamują szereg stereotypów dotyczących osób z niepełnosprawnościami. Czerpią z życia pełnymi garściami i nie oczekują taryfy ulgowej, wiedzą, że warto angażować się na sto procent. Spełniają swoje cele i stale sięgają po nowe. Ale ogromna motywacja Karoliny i Martyny niech stanowi także wyzwanie dla wszystkich, by zwrócić uwagę na potrzeby niesłyszących i poświęcić chwilę na refleksję nad tym, ile barier muszą pokonać w codzienności.

„Moje zainteresowanie curlingiem rozpoczęło się prawie 15 lat temu. Pewnego dnia zauważyłam w telewizji mecz Kanady z Japonią, który zafascynował mnie do tego stopnia, że zaczęłam szukać miejsc, gdzie miałabym możliwość spróbować swoich sił w tej właśnie dyscyplinie sportu. Jestem aktywną osobą. Lubię biegać i często biorę udział w biegach na 5, 10 km i półmaratonach w całej Polsce. Zdobyłam także medale na dystansie  800 m i 1500 m podczas Mistrzostw Polski Niesłyszących. Bardzo lubię grać w siatkówkę, chodzić po górach, tańczyć, relaksują mnie także spacery z psem” - opowiada Karolina.

Martyna, zachęcona przez koleżankę, przyszła zobaczyć czym jest curling.

„Curling należy do sportów precyzyjnych, wymagających bardzo dużego skupienia. Dostarcza jednocześnie świetnej zabawy, możliwości spotkania ze znajomymi oraz chwili wytchnienia. Spodobało mi się” - relacjonuje.

Sport jest wielką pasją Martyny, a swoimi zainteresowaniami mogłaby obdzielić niejedną osobę. Poza curlingiem gra w siatkówkę, jeździ na nartach, nurkuje, żegluje, uwielbia motocykle i szybkie samochody. Zdradza także wyjątkowe zdolności manualne, lubi podglądać naturę i ją fotografować.

Martyna Stawinoga-Ścigała i Karolina Miśkiewicz: “Dla nich nie ma rzeczy niemożliwych...”

Dla obu kobiet niezwykle ważna jest także aktywizacja społeczna i zawodowa.

Karolina od 2015 roku pracuje w Ośrodku Pomocy Społecznej w Czerwionce-Leszczynach. „Jestem referentem w Dziale Świadczeń Rodzinnych, a także tłumaczem języka migowego pierwszego i drugiego stopnia, pomagam w tłumaczeniu zawiłości administracyjnych ludziom słabo- i niesłyszącym. Do moich obowiązków należy m.in. rejestracja i rozpatrywanie różnych wniosków, wydawanie decyzji administracyjnych. Bardzo lubię swoją pracę” - wyjaśnia.

Zaangażowanie i sumienność Karoliny chwali także dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej Celina Cymorek. „Oczywiście, że mieliśmy pewne obawy dotyczące współpracy i przekazywania obowiązków, okazało się jednak, że zupełnie niepotrzebnie. Karolina czyta z ruchu ust, wystarczy tylko chcieć, a pozorne bariery w komunikacji znikają. Bardzo zależało mi na aktywizacji zawodowej Karoliny, chciałam, by otrzymała szansę pracy, ciepło i serdecznie przyjęli ją również pracownicy Ośrodka. Z resztą, co tu dużo mówić, jej po prostu nie da się nie lubić. Towarzyska, miła i otwarta, a przy tym zaangażowana i sumienna w wypełnianiu obowiązków służbowych” - dodaje C. Cymorek.

Martyna pracuje od 2018 roku na stanowisku pomocy administracyjnej w Wydziale Edukacji UGiM. Sporządza raporty, analizy, zestawienia, obsługuje System Informacji Oświatowej. To jej pierwsza umowa o pracę.

Martyna przyznaje, że bardzo lubi swoje zawodowe obowiązki.

„Praca jest bardzo ważna, bo dzięki niej mogę się rozwijać, cieszę się, że tutaj jestem. Posługuję się mową werbalną i językiem migowym. Nie boję się trudnej i wymagającej zaangażowania pracy. Szybko i chętnie się uczę. Pozytywnie podchodzą do wszelkich szkoleń i kursów, dzięki którym mogę zdobyć nową wiedzę i umiejętności” - deklaruje.

Szefowa Martyny, naczelnik Wydziału Edukacji Iwona Flajszok mówi: „Martyna jest jedną z nas, wspólnie tworzymy zespół - jak w curlingu, każda z nas ma określone zadania do wykonania”. I dodaje: „Martyna jest serdeczna i przyjazna, jej postawa uczy nas pokory wobec napotykanych problemów, udowadnia, że nie wolno się poddawać. Podziwiam wspaniałe pasje i sukcesy Martyny. Jest pełna życia, ale przede wszystkim jest dobrym człowiekiem, chętnym do pomocy innym. Cieszę się, że z nami pracuje, życzę jej dalszego rozwoju zawodowego i kolejnych sukcesów w rozwijaniu licznych zainteresowań”.

Obecnie sportowa drużyna Karoliny i Martyny przygotowuje się do najbliższych Mistrzostw Świata Niesłyszących w Curlingu w Banff, które zaplanowane są na 2022 rok. Pomimo wysoko postawionych celów, zawodniczki nie zwalniają tempa i na rok 2023 planują wyjazd na Zimową Olimpiadę dla Głuchych. Życzymy im powodzenia!

 

Zdjęcia: Fb Stowarzyszenie Sportowe Niesłyszących MIG

top_baner
do góry