• język migowy
Strona główna/Urząd/Aktualności/"NIE" dla kolei dużych prędkości  

"NIE" dla kolei dużych prędkości  

Aktualności 19 Stycznia 2022

 

W ostatnich dniach w Bełku i Palowicach odbyły się spotkania przedstawicieli władz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny z mieszkańcami. Dotyczyły one wariantów przebiegu przez gminę planowanej przez rząd kolei dużych prędkości. Centralny Port Komunikacyjny Sp. z o.o. przekazał pod koniec grudnia informacje dla mieszkańców dotyczące planowanej linii kolejowej nr 170 na odc. Katowice - granica państwa - Ostrawa. Trasy przebiegów kolei zaniepokoiły zarówno mieszkańców, jak i władze gminy.

Spotkanie w sprawie CPK

Podczas spotkań mieszkańcy mogli uzyskać informacje na temat przebiegu wariantów zaproponowanych przez Centralny Port Komunikacyjny, pobrać ankietę konsultacyjną (wszystkie materiały udostępnione przez CPK znajdują się również na stronie internetowej gminy) oraz przedstawić swoje pytania i wątpliwości względem planowanej inwestycji. Zarówno w Bełku, jak i Palowicach pojawiło się wielu mieszkańców zaniepokojonych przebiegiem poszczególnych wariantów, które wiążą się z wysiedleniami lub przecinają tereny atrakcyjne przyrodniczo.

"Kolej dużych prędkości budzi ogromny niepokój naszych mieszkańców - zaznacza Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski. - CPK w znaczący sposób będzie negatywnie oddziaływać także na środowisko przyrodnicze, tereny pod inwestycje oraz na połączenia komunikacyjne wewnątrzgminne. Jako burmistrz zajmuję zdecydowanie negatywne stanowisko dla tej inwestycji rządowej, wyrażałem je także w pismach adresowanych do CPK".

Swoje stanowisko podczas spotkań z mieszkańcami przestawiał także Pełnomocnik ds. planowania, rozwoju i gospodarki Grzegorz Wolnik:

„Nie jest to inwestycja, która przyniesie gminie jakikolwiek impuls rozwojowy. Nie zapewni korzyści. Ze strony mieszkańców naszej gminy jest ogólny sprzeciw przeciwko temu działaniu rządu, bo trudno godzić się na coś, co niesie jedynie uciążliwości - podkreślił Grzegorz Wolnik. - W zaproponowanych przez CPK wariantach nie mamy w tym momencie praktycznie żadnych istotnych stacji kolejowych. Inwestycja ta nie wpływa również w żaden sposób pozytywnie na komunikację zewnętrzną, wręcz przeciwnie. W ubiegłym tygodniu poprosiłem Miejską Komisję Urbanistyczno-Architektoniczną o opinię, w której pojawia się wiele zastrzeżeń, począwszy od tego, że trudno będzie planować
przestrzeń gminy, bo wszędzie pojawią się przeszkody” - dodał G. Wolnik.


Protestują także sołtysi:

„W 2020 roku w przestrzeni publicznej pojawiła się informacja odnośnie szybkiej kolei, która ma powstać i przejść przez
Czerwionkę-Leszczyny. Jedne z proponowanych wariantów tras szybkiej kolei przechodzą przez sołectwo Palowice. Nasze stanowisko jest jasne - zarówno w swoim imieniu, Rady Sołeckiej, jak i mieszkańców mówię „NIE” szybkiej kolei, która ma przebiegać przez naszą miejscowość - podkreśliła Sołtys Palowic Dominika Baranowicz. - Argumenty mieszkańców naszego sołectwa są różne, na pewno głównym postulatem jest obrona przed wywłaszczeniami i wysiedleniami, czyli przed czerwonym wariantem zaproponowanym przez CPK. Mieszkańcy będą również bardzo bronić wartościowego przyrodniczo Pojezierza Palowickiego” - dodała.

Młodsi i starsi obawiają się kolei dużych prędkości. Palowice to ciche i spokojne otoczone lasami sołectwo, wiele osób w ostatnim czasie zakupiło tu upragnioną działkę i postawiło dom.

"To wielkie dramaty. Niektórzy nie pospłacali jeszcze kredytów hipotecznych, a ich wymarzone domy mają być zrównane z ziemią" - dodała D. Baranowicz.

Czerwony wariant ma odciąć całą ulicę Kolonia od reszty wsi, zamknięta będzie także ulica Woszczycka. Fatalnym rozwiązaniem jest także wariant zielony, który zniszczy wartościowe Pojezierze Palowickie zwane Śląskimi Mazurami. To jedno z najbardziej cenionych przez mieszkańców regionu miejsc do rekreacji i wypoczynku. Z malowniczymi stawami łańcuchowymi w dolinie potoku Jesionka, z różnorodnością cennej fauny i flory oraz zabytkiem techniki - wieżą wyciągową Huty Waleska - Gichtą z 1830 roku. Uwielbiane przez spacerowiczów, rowerzystów i biegaczy.

Również w Bełku CPK budzi wielkie obawy.

"Mieszkańcy kontaktują się ze mną niezwykle zaniepokojeni o swoje domy - dorobek życia, ojcowiznę. Sprawa dotyczy też osób starszych, które czują się zagubione w procedurach i przerażone wizją wyburzeń. Swoje obawy wyrażają także mieszkańcy, których domy mają znajdować się w sąsiedztwie kolei dużych prędkości. To będą olbrzymie niedogodności" - mówi sołtys Bełku Jolanta Szejka.

Dla gminy warianty przebiegu kolei przez Bełk oznaczają utratę jednych z najlepszych terenów inwestycyjnych, co do którego trwają zaawansowane rozmowy z międzynarodowym koncernem.

Swój głos sprzeciwu na temat CPK wyraził także wieloletni sołtys Palowic, dziś Przewodniczący Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach Bernard Strzoda:

„Rada Miejska wyraziła swoje stanowisko w dwóch uchwałach, podjętych 2020 roku, zarówno w momencie, kiedy pojawiły się pierwsze informacje o inwestycji CPK i propozycje przebiegu różnych wariantów szybkiej kolei oraz kiedy miały miejsce pierwsze konsultacje, mające na celu wyłonienie z początkowych dwunastu wariantów tras, czterech propozycji do dalszego opracowywania. Stanowisko Rady Miejskiej w obu uchwałach było jednoznaczne - warianty te są niekorzystne dla
naszej gminy, stad sprzeciw Rady przeciwko tej inwestycji, w momencie kiedy zaproponowane trasy przebiegają przez tereny cenne przyrodniczo, wiążą się z przerywaniem infrastruktury i wyburzaniem domów” - podkreślił Przewodniczący Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach Bernard Strzoda.

 

top_baner
do góry