• język migowy
Strona główna/Urząd/Aktualności/Narodowe Czytanie „Ballad i romansów”

Narodowe Czytanie „Ballad i romansów”

Aktualności 7 Września 2022

Dziś w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym odbyła się kolejna, jedenasta już, edycja Narodowego Czytania. Zaproszeni goście odczytali fragmenty „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza.

Narodowe Czytanie

„Uczestniczymy w kolejnej edycji Narodowego Czytania. W akcję włącza się wiele miejscowości z całej Polski, a wśród nich również Gmina i Miasto Czerwionka-Leszczyny. Dziękuję, że w tym ważnym wydarzeniu uczestniczy młodzież z okolicznych szkół. Dbajmy o nasze biblioteki, o biblioteki domowe, odwiedzajmy te miejsca, gdzie książka na nas czeka. Niech komputer i telefon nie odbierają jej należnego miejsca”

- powiedział Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski. Burmistrz odczytał także list Prezydenta RP Andrzeja Dudy, skierowany do uczestników Narodowego Czytania:


„Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane Ballady i romanse Adama Mickiewicza - zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. Romantyczność, Świtezianka, Powrót taty, Pani Twardowska i inne niezapomniane utwory tego cyklu od dziesiątków lat łączą pokolenia Polaków. Zachwycają wyjątkową aurą, niezrównanymi opisami natury i mądrą prawdą, że świat musi być sprawiedliwy, dobro nagrodzone, a zło ukarane. Niezwykła wrażliwość, wspaniałe wyczucie języka i wyobraźnia genialnego poety sprawiły, że Ballady i romanse są esencją polskiego romantyzmu (…)
Zwłaszcza dziś, w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę, wolnościowe idee romantyzmu znów są niezwykle aktualne. I to zarówno te, które zagrzewają do boju o suwerenność, wzmacniają odwagę i męstwo, jak i te, które przedkładają czucie i wiarę nad obojętność i które kształtują postawę solidarności z uciskanymi. Za naszą wschodnią granicą dzieje się to, czego sami niejeden raz doświadczaliśmy w historii (…)
Zapraszam Państwa do Narodowego Czytania Ballad i romansów. Wierzę, że wspólna lektura utworów naszego narodowego wieszcza na nowo ukaże fenomen polskiego romantyzmu i wzbogaci jubileuszowe obchody o ważną refleksję nad naszą kulturą i historią”.

 

Narodowe Czytanie jest wyjątkową akcją promującą czytelnictwo. Została ona zapoczątkowana w 2012 roku przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego czytaniem „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.

„W kolejnych latach wspólnie czytaliśmy m.in. „Trylogię”, „Lalkę”, „Wesele” „Balladynę”, „Moralność Pani Dulskiej”. Narodowe Czytanie to projekt mający łączyć Polaków przy czytaniu największych dzieł literatury polskiej” - podkreśliła Dyrektor Biblioteki Publicznej w Czerwionce-Leszczynach Aleksandra Pietruszewska.

Małgorzata Pyszny, nauczycielka języka polskiego oraz metodyk nauczania z WOM Rybnik przedstawiła zebranym kontekst społeczno-kulturowy „Ballad i romansów”.

Utwory Adama Mickiewicza „Romantyczność”, „Pani Twardowska”, „Świtezianka” przeczytali: Wicestarosta Powiatu Rybnickiego Marek Profaska, Przewodniczący Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach Bernard Strzoda, Radny Sejmiku Województwa Śląskiego Grzegorz Wolnik, Pełnomocnik ds. Społecznych Aleksandra Chudzik, Sekretarz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Justyna Domżoł, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Mariola Czajkowska, Dyrektor Zespołu Szkół w Czerwionce-Leszczynach Natalia Kuś, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 Iwona Szmelich, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5 Małgorzata Marciniak, Rzecznik UGiM Hanna Piórecka-Nowak, Przewodnicząca Stowarzyszenia KGW Czuchów Gabriela Gizdoń, nauczycielka w Przedszkolu nr 6 Janina Binda, pracownik MOK-u Czesław Żemła, uczeń SP 4 Paweł Kania oraz gość specjalny uroczystości - kierownik działu instrukcyjno-metodycznego Biblioteki Śląskiej Magdalena Madejska.


W wydarzeniu uczestniczyli również radni Jolanta Szejka i Gabriel Breguła, dyrektorzy szkół, nauczyciele, uczniowie oraz mieszkańcy - miłośnicy literatury.

Oprawę muzyczną wydarzenia przygotował muzyk, organista Michał Bera.

top_baner
do góry