• język migowy
Strona główna/Urząd/Aktualności/Narodowe Czytanie w Czerwionce-Leszczynach

Narodowe Czytanie w Czerwionce-Leszczynach

Aktualności 5 Września 2022

Biblioteka Publiczna oraz Urząd Gminy i Miasta w Czerwionce-Leszczynach serdecznie zapraszają na Narodowe Czytanie „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza, które odbędzie się 7 września o godzinie 12.00 w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym w Czerwionce-Leszczynach. Gościem specjalnym tegorocznej edycji Narodowego Czytania będzie Zbigniew Kadłubek, profesor Uniwersytetu Śląskiego, dyrektor Biblioteki Śląskiej, filolog, tłumacz, pisarz, znawca literatury klasycznej, zaangażowany także w promowanie literatury i tematyki śląskiej.

Narodowe Czytanie

 

„Cieszę się, że „Narodowe Czytanie” - piękna polska akcja społeczna, jest prowadzona również na terenie Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny. W poprzednich latach wspólne czytanie utwrów Stanisława Wyspiańskiego, Stefana Żeromskiego, Bolesława Prusa czy Juliusza Słowackiego w CKE cieszyło się sporym zainteresowaniem mieszkańców. Mam nadzieję, że podobnie będzie i w tym roku”

- podkreśla Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski.

„Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane Ballady i romanse Adama Mickiewicza - zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. Romantyczność, Świtezianka, Powrót taty, Pani Twardowska i inne niezapomniane utwory tego cyklu od dziesiątków lat łączą pokolenia Polaków. Zachwycają wyjątkową aurą, niezrównanymi opisami natury i mądrą prawdą, że świat musi być sprawiedliwy, dobro nagrodzone, a zło ukarane. Niezwykła wrażliwość, wspaniałe wyczucie języka i wyobraźnia genialnego poety sprawiły, że Ballady i romanse są esencją polskiego romantyzmu.” - tymi słowami, w liście skierowanym do wszystkich biorących udział w tegorocznym Narodowym Czytaniu, Prezydent RP Andrzej Duda tłumaczy wybór tekstów. - Dlatego (…), w trwającym Roku Romantyzmu Polskiego, zapraszam Państwa do Narodowego Czytania Ballad i romansów. Wierzę, że wspólna lektura utworów naszego narodowego wieszcza na nowo ukaże fenomen polskiego romantyzmu i wzbogaci jubileuszowe obchody o ważną refleksję nad naszą kulturą i historią”.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa.  

W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie „Quo vadis?” Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Akcja Narodowe Czytanie 2018 miała wyjątkowy charakter w związku z jubileuszem 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Para Prezydencka zaprosiła wówczas do lektury „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. W 2019 roku lekturą Narodowego Czytania były Nowele polskie - zbiór 8 utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego. Lekturą Narodowego Czytania 2020 była „Balladyna” Juliusza Słowackiego, a rok później - „Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. 

 

top_baner
do góry