• język migowy
Strona główna/Urząd/Aktualności/Nowe tablice na ścieżce edukacyjno-przyrodniczej „Wśród leszczyn i śladów Bartelta”.

Nowe tablice na ścieżce edukacyjno-przyrodniczej „Wśród leszczyn i śladów Bartelta”.

Aktualności 5 Października 2023

Stowarzyszenie Przyjaciół Leszczyn „Dzwon” przygotowało nowe tablice edukacyjne, które stanęły na trasie ścieżki edukacyjno-przyrodniczej „Wśród leszczyn i śladów Bartelta”. To kolejna sposób, aby dowiedzieć się o fascynującej historii leszczyńskiego Zameczku i jego okolic.

Nowe tablioce w Leszczynach 

 

”W wrześniu 2009 roku, z inicjatywy leszczyńskiego Koła Terenowego Ruchu Autonomii Śląska powstała ścieżka dydaktyczna „Wśród leszczyn i śladów Bartelta”. Przygotowano ją od strony merytorycznej, a sfinansowano ze środków Starostwa Powiatowego w Rybniku oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Dodatkowo wydano wówczas także mini przewodnik po ścieżce oraz zeszyt do ćwiczeń dla uczniów opracowany przez historyka Tomasza Zająca i biologa Beatę Zich”

- mówi prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Leszczyn „Dzwon” Krzysztof Kluczniok.

Przez prawie 15 lat część tablic uległa zniszczeniu. Stowarzyszenie Przyjaciół Leszczyn „Dzwon” systematycznie próbowało uzupełniać zniszczone elementy. W tym roku, z budżetu Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny, pozyskaliśmy środki na odtworzenie ścieżki. W ramach projektu powstały nowe tablice, które stanęły w miejscu zniszczonych”


- dodaje K. Kluczniok.

Ścieżka „Wśród leszczyn i śladów Bartelta” ma charakter przyrodniczo - historyczny i znajduje się na terenie dzielnicy Leszczyny. Obfituje w ciekawostki przyrodnicze i pomniki przyrody, zapoznaje z fauną i florą charakterystyczną dla naszego regionu. Trasa ścieżki, wiedzie również przez miejsca ważne i ciekawe pod względem historycznym. Są to leszczyński Zameczek, stary cmentarz czy przydrożna kaplica świętego Jana Nepomucena. Na trasie ścieżki znajduje się 10 tablic informacyjnych. Jej nazwa pochodzi od krzewu rosnącego pospolicie w miejscowości czyli leszczyny zwyczajnej oraz nazwiska właściciela i dobrego gospodarza leszczyńskiego majątku.

O fascynującej historii zameczku i jego właścicieli można dowiedzieć się także z wyjątkowej aplikacji przygotowanej przez Urząd Gminy i Miasta w Czerwionce-Leszczynach Wystarczy zeskanować QR kod umieszczony przy wejściu do obiektu i...odebrać połączenie przychodzące od leszczyńskiego zameczku. Można również kliknąć w link: https://www.poznajhistorie.pl/monument/czl-zamek  i posłuchać rozmowy, która przeniesie nas w czasie. Minisłuchowisko zostało nagrane przez aktorów Teatru im. J. Kochanowskiego w Opolu, a jego treść przygotowana na podstawie A.Ostroch „Śląsk romantyczny”, W. Zieleźna „Leszczyny.

top_baner
do góry