Strona główna/Urząd/Aktualności/Obchody Tragedii Górnośląskiej

Obchody Tragedii Górnośląskiej

Aktualności 24 Lutego 2025



Wczoraj w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Czerwionce odbyła się uroczysta msza święta w intencji górników KWK "Dębieńsko" deportowanych do Rosji Sowieckiej w 1945 roku, ich rodzin i wszystkich ofiar Tragedii Górnośląskiej 1945 roku.

Upamiętniono Tragedię Górnośląską

Mianem Tragedii Górnośląskiej określa się wydarzenia po wkroczeniu na teren Górnego Śląska armii sowieckiej, podczas których miały miejsce aresztowania, internowania, osadzenia w
obozach koncentracyjnych oraz masowe wywózki mieszkańców Górnego Śląska do ZSRR. Liczba bezpośrednich ofiar Tragedii Śląskiej jest trudna do zweryfikowania, według ustaleń historyków przyjmuje się, że podczas tych wydarzeń zginęło kilkadziesiąt tysięcy Ślązaków.

Przez wiele lat publicznie nie pojawiała się żadna informacja na ten temat, żadne badania naukowe, poszukiwania informacji o wywiezionych i zmarłych w wyniku tych represji nie były możliwe.

W 2025 roku przypada 80. rocznica Tragedii Górnośląskiej, a przez cały rok na terenie Czerwionki-Leszczyn odbywać będą się wydarzenia mające na celu jej upamiętnienie: m.in. konferencja "Wokół Tragedii Górnośląskiej 1945 roku - Ocalić od zapomnienia" czy spektakl Teatru SAFO "Jo był ukradziony". Z kolei 19 marca odbędzie się prezentacja filmu  "Pamięć 1945. Czerwionka-Leszczyny", poświęconego 80. rocznicy zakończenia II wojny światowej. Film jest wspólnym przedsięwzięciem Biblioteki Publicznej w Czerwionce-Leszczynach oraz Biblioteki Śląskiej w Katowicach.

Warto podkreślić, że Sejmik Województwa Śląskiego ogłosił rok 2025 Rokiem Tragedii Górnośląskiej, co przyczynić ma się także do upamiętnienia tych trudnych dla mieszkańców zdarzeń oraz lepszej świadomości historycznej dotyczącej województwa śląskiego i pozwoli na oddanie hołdu wszystkim represjonowanym, którzy stracili wówczas życie, zdrowie, wolność i godność.

 

We wczorajszej mszy upamiętniającej ofiary Tragedii Górnośląskiej w Czerwionce-Leszczynach
uczestniczyli: Zastępca Burmistrza Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Andrzej Raudner, radni miejscy i powiatowi, przedstawiciele Stowarzyszenia Tragedii Śląskiej 1945, Wspólnoty Śląskiej "Ciosek", Stowarzyszenia Przyjaciół Leszczyn „Dzwon”, Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa Koło Terenowe Dębieńsko oraz mieszkańcy.

do góry