• język migowy
Strona główna/Urząd/Aktualności/Odsłonięcie tablicy poświęconej ofiarom Tragedii Górnośląskiej

Odsłonięcie tablicy poświęconej ofiarom Tragedii Górnośląskiej

Aktualności 1 Grudnia 2022

W minioną sobotę w Leszczynach odbyło się odsłonięcie tablicy poświęconej ofiarom Tragedii Górnośląskiej.

 Tablica poświęcona ofiarom Tragedii Górnośląskiej

Wydarzenie rozpoczęła uroczysta msza święta w kościele św. Andrzeja Boboli w Leszczynach w intencji ofiar Tragedii Górnośląskiej. Mszy świętej przewodniczyli księża: ks. Zenon Sodzawiczny oraz ks. Marcin Wojtczak. Następnie Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Leszczyn „Dzwon” Krzysztof Kluczniok przybliżył zgromadzonym działania Stowarzyszenia, których efektem jest odsłonięta w minioną sobotę tablica:

„Rozpoczynając badania dotyczące Tragedii Górnośląskiej na naszym terenie zaczęliśmy badać źródła pisane. Opublikowanych materiałów było jednak bardzo mało, a oprócz tego nie zawierały one żadnych szczegółowych informacji. Notki biograficzne były bardzo ubogie i zawierały często jedynie informację „aresztowany” lub „deportowany”, pomijając dalsze losy tych osób - mówił Prezes Stowarzyszenia Krzysztof Kluczniok. - Podjęliśmy działania weryfikujące - z kilkudziesięciu tysięcy biogramów wybraliśmy te, które mogły dotyczyć osób z terenu Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny. Kiedy okazało się, że jest tych osób ponad tysiąc, ograniczyliśmy nasze badania do ówczesnej Gminy Leszczyny, a więc miejscowości: Leszczyny, Przegędza, Rzędówka, Kamień i Książenice”.

Z ustaleń Stowarzyszenia Przyjaciół Leszczyn „Dzwon” wynika, że z terenów ówczesnej gminy Leszczyny do ZSRR zesłano co najmniej 200 osób. Poszukiwanie informacji na ich temat Stowarzyszenie prowadziło w aktach stanu cywilnego, aktach parafialnych, archiwach, muzeach a także poprzez próbę dotarcia do osób, których Tragedia Górnośląska dotknęła. Efektem tej żmudnej pracy jest 21 nazwisk, które widnieją na tablicy, która w minioną sobotę zawisła na fasadzie kaplicy pogrzebowej w Leszczynach. To osoby pochodzące z miejscowości: Leszczyny, Przegędza i Rzędówka, które zginęły na zesłaniu.

„Cieszę się, że dzisiejsza uroczystość daje wyraz pamięci o Tragedii Górnośląskiej. Tablice poświęcone jej ofiarom znajdują się już na terenie naszej gminy w Palowicach i Dębieńsku, dziś dzięki Stowarzyszeniu Przyjaciół Leszczyn „Dzwon” dołączają do nich kolejne - w Leszczynach i już wkrótce w Książenicach - podkreślił Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski. - Rok 1945 dla Polski to wolność. Dla Śląska to z kolei straszne wydarzenia związane z Tragedią Górnośląską, która dotknęła ponad 90 tysięcy osób. Musimy zrobić wszystko, żeby pamięć o nich nie uległa zamazaniu” - dodał Burmistrz

Na 10 grudnia Stowarzyszenie Przyjaciół Leszczyn „Dzwon” zaplanowało odsłonięcie drugiej tablicy:

„Druga z tablic zawiera nazwiska ofiar Tragedii Górnośląskiej z terenu Kamienia i Książenic. Zawiśnie ona w kościele w Książenicach’ - tłumaczy Krzysztof Kluczniok.

W wydarzeniu uczestniczyli: Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski, Przewodniczący Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach Bernard Strzoda, radni Rady Miejskiej, zaproszeni goście oraz mieszkańcy.

 

 

 

top_baner
do góry