• język migowy
Strona główna/Urząd/Aktualności/Ranking programu „Czyste Powietrze”. Gmina i Miasto Czerwionka-Leszczyny na drugim miejscu w kraju

Ranking programu „Czyste Powietrze”. Gmina i Miasto Czerwionka-Leszczyny na drugim miejscu w kraju

Aktualności 24 Listopada 2021

W najnowszym rankingu programu „Czyste Powietrze” zdecydowanie wygrywają gminy województwa śląskiego - zajmują one ponad połowę miejsc w pierwszej setce zestawienia. Zwycięzcą w trzecim kwartale 2021 roku została gmina Godów, a drugą pozycję w ilości złożonych wniosków zajęła Gmina i Miasto Czerwionka-Leszczyny.

Liczba gmin w pierwszej setce programu

Jak podkreślają eksperci z Polskiego Alarmu Smogowego badania pokazują, że mieszkańcy Śląska popierają odejście od ogrzewania węglem swoich domów - w badaniu opinii publicznej za zakazem węgla opowiedziało się aż 65% respondentów. Polski Alarm Smogowy (PAS) wraz z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) zaprezentował nowe informacje dotyczące liczby składanych wniosków na wymianę źródła ciepła i termomodernizację w programie „Czyste Powietrze” w 2477 gminach w Polsce. Najnowsze dane obejmują III kwartał 2021 roku. Można je sprawdzić przez wyszukiwarkę dostępną na stronie polskialarmsmogowy.pl/ranking oraz czystepowietrze.gov.pl 

10 najaktywniejszych gmin w programie

Zwycięzcą trzeciej edycji rankingu została śląska gmina Godów, której mieszkańcy złożyli 262 wnioski do programu na łączną liczbę budynków jednorodzinnych wynoszącą 3721. Drugą pozycję zajęła gmina Czerwionka-Leszczyny, trzecią Jejkowice. Aż siedemnaście pierwszych miejsc zestawienia zajmują gminy z woj. śląskiego. Tradycyjnie już - również w tej (trzeciej) edycji - największą liczbę wniosków złożono w Rybniku: aż 726. Najmniejsze zaangażowanie widać wśród gmin z Podkarpacia, woj. opolskiego, łódzkiego i lubuskiego.

„Tak jak w poprzednim kwartale i tym razem liderem jest województwo śląskie. W pierwszej setce rankingu znalazły się aż 52 gminy z tego województwa. Widać wyraźnie, że tam gdzie samorząd lokalny aktywnie zachęca do wymiany starych urządzeń grzewczych i informuje o uchwale antysmogowej tam zainteresowanie mieszkańców „Czystym Powietrzem” jest wyraźnie większe”

- komentuje Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego. Na terenie województwa śląskiego już za sześć tygodni wejdzie w życie zakaz użytkowania kotłów na paliwa stałe starszych niż 10 lat. Podobne przepisy wejdą w życie również w woj. podkarpackim, ale tam tempo wymiany starych urządzeń grzewczych w ramach programu „Czyste Powietrze” jest znacznie wolniejsze. W pierwszej setce rankingu nie ma ani jednej gminy z tego województwa.

Przypominamy także mieszkańcom, że w Urzędzie Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny w budynku przy Alei Świętej Barbary 6 działa punkt konsultacyjny w ramach programu „Czyste Powietrze”. Punkt jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach pracy urzędu.

W ramach punktu konsultacyjnego otrzymają Państwo między innymi:

  1. Informacje o programie „Czyste Powietrze” w tym dotyczące możliwości łączenia dofinansowania z innymi programami finansowanymi ze środków publicznych.
  2. Wsparcie w zakresie przygotowania wniosków o dofinansowanie również pod kątem spełnienia wymagań określonych w programie.
  3. Pomoc w rozliczeniu przyznanego dofinansowania, w tym przy poprawnym wypełnianiu wniosku o płatność oraz kompletowaniu wymaganych dokumentów.
  4. Informacje o poziomach dofinansowania.

W celu usprawnienia funkcjonowania punktu spotkania z beneficjentami będą umawiane na konkretny termin tylko telefonicznie w każdy poniedziałek w godzinach 9.00-10.00 oraz w środy w godzinach 14.00-15.00 pod nr telefonu 795 130 337 (w pozostałym czasie podany nr telefonu będzie nieaktywny).

 

Na podstawie materiałów z Polskiego Alarmu Smogowego.

top_baner
do góry