Segregacja tekstyliów
Przypominamy, że od 1 stycznia 2025 roku, zgodnie z przepisami Unii Europejskiej, wszedł w życie obowiązek selektywnego zbierania odpadów typu: tekstylia, odzież, obuwie. Nowe przepisy mają służyć ograniczeniu ilości tekstyliów trafiających na składowiska odpadów, zwiększeniu recyklingu materiałów tekstylnych, a także promowaniu ponownego użycia odzieży.
Tekstylia i zużytą odzież można oddać w Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (ul. Polna 6) od poniedziałku do piątku w godz. od 9:00 do 16:30 oraz w soboty w godz. od 8:00 do 12:30.
Niepotrzebną odzież w dobrym stanie, nadającą się do dalszego użytkowania można także oddawać w ramach zbiórek prowadzonych przez organizacje społeczne i charytatywne, na przykład do specjalnych pojemników Polskiego Czerwonego Krzyża.
"Do grudnia 2024 roku tekstylia i zużyta odzież trafiały do pojemników na odpady zmieszane. Od stycznia 2025 umieszczenie ich w tym pojemniku będzie traktowane jako brak segregacji, co może skutkować naliczeniem podwyższonej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
- mówi Elżbieta Student, naczelnik Wydziału Gospodarowania Odpadami w UGiM Czerwionka-Leszczyny.
Segregacja tekstyliów jest ważna. Nie tylko pomaga chronić środowisko, jest także pierwszym krokiem do ponownego wykorzystania surowców"
- dodaje.
Przemysł tekstylny ma negatywny wpływ na środowisko. Jak podaje Ministerstwo Klimatu i Środowiska przeciętna Europejka czy Europejczyk, co roku kupuje około 26 kg ubrań. Zgodnie z badaniami prowadzonymi przez Wspólne Centrum Badawcze (JRC) całkowita ilość odpadów włókienniczych - obejmująca odzież i obuwie, wyroby włókiennicze używane w gospodarstwach domowych, techniczne wyroby włókiennicze oraz odpady poprzemysłowe i przedkonsumenckie - w 2019 r. wyniosła 12,6 mln ton (10,9 mln ton odpadów pokonsumenckich i 1,7 mln ton odpadów poprzemysłowych i przedkonsumenckich). Wygenerowano 5,2 mln ton odpadów odzieży i odpadów obuwniczych, co odpowiada około 11 kg odpadów na osobę rocznie w UE.
Jak wynika z badań Ministerstwa Klimatu i Środowiska obecnie około 78% pokonsumenckich odpadów włókienniczych, obejmujących odzież i obuwie oraz wyroby włókiennicze używane w gospodarstwach domowych i techniczne wyroby włókiennicze, nie jest zbieranych selektywnie. To oznacza, że trafiają one do zmieszanych odpadów z gospodarstw domowych, przeznaczonych do spalenia lub składowania. To szkodzi środowisku. Ten problem dotyczy zarówno krajów UE i państw trzecich, a skutkiem są m.in. wysokie poziomy emisji gazów cieplarnianych, duże zużycie wody czy zanieczyszczenia gruntów.