Sejmik Śląski apeluje o dialog w sprawie CPK
Kwestia realizacji linii kolejowej dużych prędkości w ramach Centralnego Portu Komunikacyjnego zdominowała wczorajsze obrady Sejmiku Województwa Śląskiego. Radni Sejmiku przyjęli oświadczenie w sprawie udziału strony społecznej w debacie dotyczącej przebiegu linii kolei dużych prędkości i wyrazili sprzeciw wobec pozbawiania mieszkańców województwa i radnych Sejmiku możliwości udziału w spotkaniach, na których ogłaszane są kluczowe decyzje w tym zakresie.
Sejmik przychylił się także do wniosku Marszałka Jakuba Chełstowskiego, który zaapelował do Wojewody Śląskiego Jarosława Wieczorka o pilne zwołanie posiedzenia Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego.
„Spotkanie w ramach Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego, z udziałem przedstawicieli strony rządowej, samorządu i mieszkańców jest konieczne, byśmy mogli dyskutować odnośnie ewentualnych korzyści i przeszkód wynikających z realizacji tej inwestycji. Żaden, nawet największy projekt nie może być zbudowany na ludzkiej krzywdzie, z brakiem poszanowania interesów mieszkańców, których bezpośrednio dotyczy. Ich głos musi wybrzmieć, właśnie dlatego w ramach Sejmiku Województwa powstała komisja doraźna dotycząca CPK, a dzisiaj odbyła się debata z udziałem przedstawicieli samorządów i samych mieszkańców” - podkreślał Marszałek Jakub Chełstowski.
„Sejmik jest otwarty na głos mieszkańców, chcemy wsłuchiwać się w ich problemy i na nie reagować, bo każda władza powinna być blisko ludzi. Kwestia związana z realizacją linii kolejowej dużych prędkości to projekt, który wymaga dialogu z samorządowcami i mieszkańcami regionu i zrobimy wszystko, by zostali wysłuchani” - mówił Przewodniczący Sejmiku, prof. Marek Gzik.
W trakcie sesji udział zabrali przedstawiciele samorządów w tym m.in. Wiesław Janiszewski - Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny, Przewodniczący Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach Bernard Strzoda, Wiceburmistrz Mikołowa Mateusz Handel, radna Mikołowa Ewa Chmielorz i sami mieszkańcy, w tym reprezentacja Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny.
„Jako osoba związana z subregionem zachodnim województwa śląskiego doskonale wiem, co czują mieszkańcy tych terenów po decyzji związanej z wyborem wariantu inwestorskiego planowanej linii kolejowej w ramach Centralnego Portu Komunikacyjnego. Sesja Sejmiku i obecność na niej przedstawicieli lokalnej społeczności pokazuje, że mieszkańcy chcą być wysłuchani. Inwestycja budzi wiele kontrowersji związanych z procesem wywłaszczeń, a naszą rolą jest umożliwienie im dialogu z przedstawicielami strony rządowej, bo nie da się realizować żadnych inwestycji na krzywdzie ludzkiej” - przekonywał Grzegorz Wolnik, Przewodniczący komisji ds. analizy inwestycji kolejowych i innych inwestycji realizowanych przez administrację rządową, w kontekście ich wpływu na realizację zadań Województwa Śląskiego.
O wysłuchanie strony społecznej i podjęcie dialogu apelował Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski:
„Dziękuję, że możemy zabrać tu dzisiaj głos w imieniu naszych mieszkańców. W ich imieniu chcemy wyrazić sprzeciw. Nie jesteśmy przeciwko rozwojowi, nie chcemy źle dla Śląska i swoich gmin, ale jesteśmy z mieszkańcami i musimy bronić tego, co dla nich jest najważniejsze. Stoimy murem za mieszkańcami, którzy w zderzeniu z władzą są bezsilni. Samorządowcy nie mają tu barw politycznych, partią samorządu są mieszkańcy. Proszę, abyście wszyscy nas wsparli, by ludzie nie musieli przeżywać tragedii” - mówił Wiesław Janiszewski, Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny.
Na podstawie: www.slaskie.pl
zdjęcia z obrad sesji Sejmiku Śląskiego