• język migowy
Strona główna/Urząd/Aktualności/„Spotkania z historią najbliższą”

„Spotkania z historią najbliższą”

Aktualności 14 Czerwca 2024

„Spotkania z historią najbliższą” - to kolejny projekt Stowarzyszenia Przyjaciół Leszczyn „Dzwon” dla miłośników historii lokalnej i nie tylko.

organizatorzy projektu przed zameczkiem

Stowarzyszenie Przyjaciół Leszczyn „Dzwon” przystąpiło do realizacji kolejnego projektu wspieranego z budżetu Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny. Tytuł tegorocznego projektu to „Spotkania z historią najbliższą”.

„Działania zogniskowane będą wokół historii rodzin dawnych właścicieli majątków w Leszczynach - Konrada Bartelta i w Bełku - Emilii Lukas. Historia właścicieli majątku w Bełku będzie wprowadzeniem do przypomnienia mieszkańcom niezwykle ważnych dla rozwoju Górnego Śląska postaci Karola Goduli i Joanny Schaffgotsch zwanej „Śląskim Kopciuszkiem”- wyjaśnia Ewa Kluczniok ze Stowarzyszenia „Dzwon”.

Przedsięwzięcie będzie realizowane od września br., podczas spotkań organizowanych dla mieszkańców w leszczyńskim zameczku na tzw. „Wieczorach z historią najbliższą”. Wiedza historyczna zostanie przekazana uczestnikom za pomocą prezentacji multimedialnych, a także poprzez czytanie fragmentów książek związanych z omawianymi w projekcie postaciami.

„Uczestników zaprosimy na dwie wycieczki - autokarową do zamku w Grodźcu Śląskim i rowerową do Bełku, gdzie będziemy oglądać Wzgórze Lukasów i zabytkowy kościół św. Marii Magdaleny” - dodaje E. Kluczniok.

Efektem projektu będą kolejne foldery oraz zakładki do książek. Zaprojektowane zostaną również tablice opisujące historię rodziny Barteltów z okresu, kiedy zarządzali leszczyńskim majątkiem. Tablice zostaną oddane do użytku obecnym gospodarzom leszczyńskiego zameczku i będą jedną z form promocji tego miejsca.

„Podjęte przez SPL Dzwon działania wzmocnią ofertę kulturalną Gminy i Miasta Czerwionka - Leszczyny. Projekt pozwoli mieszkańcom na utożsamianie się z ich „małą ojczyzną”. Uzmysłowi jej atrakcyjność w myśl powiedzenia „Cudze chwalicie swego nie znacie” - wyjaśnia Magdalena Czerner, współautorka projektu.


top_baner
do góry