• język migowy
Strona główna/Urząd/Aktualności/"Tobie Polsko" - uroczystość w Leszczynach

"Tobie Polsko" - uroczystość w Leszczynach

Aktualności 25 Listopada 2022

Wczoraj na starym cmentarzu w Leszczynach miała miejsce podniosła uroczystość. Przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej uhonorowali grób powstańca śląskiego Ludwika Grobosza oraz żołnierza września 1939 Adama Zająca znakiem pamięci „Tobie Polsko”.

Wczoraj na starym cmentarzu w Leszczynach miała miejsce podniosła uroczystość. Przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej uhonorowali grób Powstańca Śląskiego Ludwika Groborza oraz żołnierza września 1939 Adama Zająca znakiem pamięci „Tobie Polsko”.

„Pomniki są wyrazem pamięci i szacunku dla naszych lokalnych bohaterów. Ludwik Grobosz brał czynny udział w III Postaniu Śląskim, a Adam Zając w kampanii wrześniowej walczył na linii Rybnik - Żory” - przypominał radny Artur Szwed, który z ramienia samorządu opiekuje się lokalnymi miejscami pamięci.

W wydarzeniu uczestniczyli Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski, proboszcz leszczyńskiej parafii ks. Zenon Sodzawiczny, radny Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach Artur Szwed, przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej, dyrektor, nauczyciele i uczniowie SP Nr 1, delegacja harcerzy, Straży Miejskiej, Ochotniczej Straży Pożarnej, oraz członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Leszczyn „Dzwon”.

Przypomnijmy, że „SPL „Dzwon” ponad 2 lata temu wystąpiło do IPN i Wojewody Śląskiego o wpisanie do stosownych rejestrów kilku grobów zlokalizowanych na leszczyńskim cmentarzu.

Akcja oznaczania grobów znakiem pamięci rozpoczęła się 5 lipca br. w dzień setnej rocznicy zakończenia III Powstania Śląskiego. Znak „Tobie Polsko” ma formę proporczyka wykonanego z porcelany nagrobnej. Umieszczono na nim inwokację „Tobie Polsko”, pod którą znajduje się wizerunek orła otoczonego datami powstań, a poniżej napisy „Grób Powstańca Śląskiego” i „Instytut Pamięci Narodowej”.

„Akcja ma na celu uhonorowanie bohaterów walk o Polskę, którzy spoczywają na terenie cmentarzy województwa, a także ukazanie lokalnym społecznościom grobów tych, którzy w latach 1919-1921 przelewali krew za powrót Górnego Śląska do Polski. Liczymy na to, że znak, wyróżniający się kolorystyką i kształtem będzie zwracał uwagę odwiedzających cmentarz” - mówił Jan Kwaśniewicz, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej. - Cieszę się, że mogę tu być po raz drugi i zostawić trwały ślad dbania o pamięć. Zauważam, że jesteście społecznością bardzo świadomą swoich korzeni i swoich losów”.


 

„Chcemy dziś mówić o tych, dzięki którym mamy wolną Polskę i polski Śląsk. Były to dwa różne momenty w historii, ale zarówno Adam Zając, jak i Ludwik Grobosz złożyli najwyższą ofiarę, ofiarę swego życia w obronie ojczyzny. Dziękuję za tę uroczystość, za Państwa zaangażowanie i obecność. Podkreślam, zwracając się także do młodzieży, jak ważne jest ocalanie od zapomnienia” - zaznaczył Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski. Burmistrz złożył także podziękowania na ręce osób, które opiekują się lokalnymi miejscami pamięci.

 

top_baner
do góry