Uwaga na fumiganty
Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Katowicach ostrzega rolników, działkowców oraz wszystkich potencjalnych nabywców przed śmiertelnie niebezpiecznym środkiem zawierającym fosforek glinu i fosforek magnezu.
Środki zawierające fosforek glinu:
- przeznaczone są do stosowania tylko przez użytkowników profesjonalnych, którzy ukończyli szkolenie w zakresie stosowania środków ochrony roślin metodą fumigacji
- nie powinny być sprzedawane użytkownikom nieprofesjonalnym, amatorom np. działkowcom, osobom nieświadomym zagrożenia, jakie mogą stwarzać tego rodzaju preparaty
Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Katowicach przestrzega uprawnionych do sprzedaży o niezbywanie powyższych środków zawierających fosforek glinu amatorom, osobom nieuprawnionym (nie posiadającym szkoleń), a amatorów, działkowców o nienabywanie środków z fosforkiem glinu.
Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Katowicach prosi o wnikliwe zapoznanie się przed stosowaniem jakiegokolwiek środka ochrony roślin z jego etykietą oraz bezwzględne przestrzeganie zaleceń producenta.
"Środki zawierające fosforek glinu nie powinny zostać sprzedane użytkownikom nie posiadających stosownych szkoleń. Jeżeli jednak ktoś posiada takie środki, jak również inne środki ochrony rośliny należy pamiętać, że nie mogą być one składowane w nieprzystosowanych do tego miejscach. Preparaty te powinny zostać oddane do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych
- podkreśla Naczelnik Wydziału Gospodarowania Odpadami Elżbieta Student.
Dotyczy to zarówno środków w nieotwartych opakowaniach, jak i tych, których opakowania zostały otwarte lub są rozszczelnione, ponieważ stanowią ryzyko wydobywania się z nich fosforowodoru i mogą stać się źródłem realnego zagrożenia utraty zdrowia i życia dla osób mających z nimi kontakt"
- dodaje.