• język migowy
Strona główna/Urząd/Aktualności/VII edycja projektu "Zielona Ławeczka"

VII edycja projektu "Zielona Ławeczka"

Aktualności 7 Kwietnia 2021

Fundacja Banku Ochrony Środowiska zaprasza mieszkańców polskich miast do udziału w VII edycji projeku grantowego "Zielona Ławeczka", dzięki któremu mogą powstać nowe, osiedlowe ogródki.

Zielona Ławeczka

"Z roku na rok coraz mocniej zdajemy sobie sprawę jak ważnym elementem miasta jest roślinność. Poza możliwością miłego spędzenia czasu na ławce pod koroną drzew w upalny dzień, zieleń miejska ma inne bardzo ważne zadanie. W dobie nasilających się zmian klimatu, z jakimi mamy do czynienia, a także przy nienajlepszym stanie powietrza, zieleń miejska i zatrzymanie wody opadowej odgrywają kluczową rolę: redukują ilość zanieczyszczeń, ograniczają wzrost temperatury i zmniejszają siłę wiatru" - podkreślają organizatorzy.

"Zielona Ławeczka" to ogólnopolski, prospołeczny projekt grantowy adresowany do mieszkańców otwartych osiedli (zarządzanych przez spółdzielnie i wspólnoty) w miastach powyżej 10 tys. mieszkańców.

Projekt ma umożliwić przemianę zaniedbanych terenów na osiedlach w zielone zakątki, miniogrody z ławeczką i dla chętnych obiektem mikroretencji. Pozwoli to ożywić miejsca wokół bloków, stworzyć przestrzeń do odpoczynku i spotkań, a jednocześnie powstrzymać utratę wody. Poprzez zaangażowanie mieszkańców ma pokazać jak wiele można zdziałać wspólnymi siłami - wystarczą tylko chęci i dobry pomysł.

Maksymalna wartośc grantu rzeczowo-pieniężnego wynosi 1950 zł. W skład grantu wchodzi:

  • dofinansowanie na zakup materiału roślinnego, podłoża i innych elementów do aranżacji miniogrodów:bez obiektów
  • mikroretencji - maksymalnie 1200 zł;
  • wraz z obiektami mikroretencji - maksymalnie 1500 zł;
  • ławka parkowa - wartość 450 zł;

Maksymalna kwota dofinansowania, o którą może wnioskować zespół to 1500 zł. Organizator zastrzega sobie prawo do przekazania kwoty mniejszej niż wnioskowana. Wysokość kwoty zostanie ustalona na podstawie liczby punktów przyznanych przez sędziów.

 

Kto może aplikować
Zespoły konkursowe to grupy sąsiadów, którzy chcieliby poprawić wygląd otoczenia swojego miejsca zamieszkania. Zespół powinien składać się z minimum 5 osób, ale jego liczebność może się sukcesywnie zwiększać, ponieważ uczestnicy mogą aktywnie włączać innych sąsiadów do pracy. Zespołowi przewodzi lider, który utrzymuje kontakt z administracją modernizowanego terenu oraz organizatorem konkursu.

Do 6 czerwca 2021 r. zespół przesyła do organizatora zgłoszenie, zawierające projekt ogrodu i relację z przeprowadzonych konsultacji.

Wszystkie zespoły, które zgłosiły projekt mają możliwość konsultacji z ekspertem w terminie od 7 czerwca do 30 września 2021 r.

 

Cel projektu

  • zazielenianie publicznie dostępnych terenów osiedlowych;
  • zapobieganie utracie wody;
  • zbudowanie relacji sąsiedzkich poprzez stworzenie miniogrodów wokół budynków, które będą przestrzenią do
  • nawiązywania relacji pomiędzy członkami danej społeczności.

 

 

 

 

 

Więcej informacji znajduje sie na stronie internetowej poświeconej projektowi "Zielona Ławeczka"

top_baner
do góry