• język migowy
Strona główna/Urząd/Aktualności/Wybory do Sejmu, Senatu, ogólnokrajowe referendum

Wybory do Sejmu, Senatu, ogólnokrajowe referendum

Aktualności 12 Października 2023

W niedzielę, 15 października odbędą się w Polsce wybory do Sejmu i Senatu Rzeczpospolitej Polskiej, a także głosowanie referendalne.

Wybory 2023

 

Poniżej najważniejsze informacje dla wyborców.

  •  Siedziby obwodowych komisji wyborczych:

Siedziby obwodowych komisji wyborczych:

Do pobrania: Obwieszczenie o numerach oraz granicach obwodów głosowania

 

  • W jakich godzinach można będzie głosować?

Głosowanie w lokalach wyborczych odbywać się będzie 15 października 2023 roku od godz. 7.00 do godz. 21.00.

 

  •  Jaki dokument uprawnia do głosowania?

Aby oddać głos w wyborach, trzeba zabrać ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem, aby komisja zweryfikowała tożsamość osoby, która chce głosować. Dokument tożsamości ze zdjęciem to w szczególności:

  • dowód osobisty,
  • prawo jazdy,
  • paszport
  • legitymacja szkolna
  • dokument z aplikacji mObywatel.

 

  • Co trzeba zabrać do lokalu wyborczego?

Dokument potwierdzający naszą tożsamość to jedyna rzecz, którą trzeba zabrać do lokalu wyborczego.

 

  • Głosowanie - krok po kroku

15 października odbywają się nie tylko wybory do Sejmu, Senatu, ale także ogólnokrajowe referendum. W komisji wyborczej otrzymają Państwo trzy karty do głosowania:

  • Kartę do głosowania w wyborach do Sejmu, która zawiera listy z kandydatami na posłów - ich nazwiska będą na szarym tle.
  • Kartę wyborczą do Senatu, która zawiera listę nazwisk kandydatów/kandydatek na senatorów - ich nazwiska będą na żółtym tle.
  • Kartę referendalną, na której znajdują się cztery pytania na białym tle.

Jak informuje Państwowa Komisja Wyborcza karty do głosowania nie mogą być spięte:

„Wyborca nie ma obowiązku, a prawo do udziału w głosowaniu 15 października i sam zdecyduje, czy we wszystkich, czy tylko w niektórych z 3 głosowań weźmie udział, a co za tym idzie, które karty do głosowania wyda mu obwodowa komisja wyborcza”.

 

  • Jak prawidłowo oddać głos w wyborach do Sejmu lub Senatu?

Wybory do Sejmu

Karta głosowania na kandydatów do Sejmu

 
Na karcie wyborczej do Sejmu należy znaleźć komitet wyborczy, na jaki chcemy oddać głos i postawić X (tj. dwie kreski przecinające się w obrębie kratki) w kratce znajdującej się przy nazwisku wybranego kandydata z listy.

Można wybrać tylko jednego kandydata z wszystkich list.

 

Na kogo można będzie głosować:

Okręg wyborczy numer 30 w wyborach do Sejmu w 2023 r. (wybory.gov.pl)

 

Wybory do Senatu


Karta głosowania na kandydatów do Senatu
Na karcie wyborczej do Senatu należy znaleźć nazwisko kandydata, na którego chcemy oddać głos i postawić X w kratce znajdującej się przy jego nazwisku.

Można wybrać tylko jednego kandydata z wszystkich list. 

 

Na kogo można będzie głosować:

Okręg wyborczy numer 73 w wyborach do Senatu w 2023 r. (wybory.gov.pl)

 

Referendum ogólnokrajowe

Karta do głosowania w referendum
Jak oddać ważny głos w referendum?

W karcie do głosowania w referendum znajdą się cztery pytania na białym tle. Na każde pytanie można odpowiedzieć, wybierając odpowiedzi znajdujące się pod każdym z nich. Do wyboru mamy opcje: TAK lub NIE. Na jedno pytanie można udzielić tylko jednej odpowiedzi, stawiając X w kratce znajdującej się przy danej odpowiedzi. Jeśli zaznaczymy obie odpowiedzi lub żadnej z nich, odpowiedź będzie nieważna.

Pytania referendalne

Pytanie 1: Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?

Pytanie 2: Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?

Pytanie 3: Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?

Pytanie 4: Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?

 


Ważne! Jeśli nie zamierzasz wziąć udziału w głosowaniu do Sejmu lub Senatu lub w referendum, musisz to zakomunikować przedstawicielowi komisji obwodowej.

W przypadku, gdy wyborca podczas odbioru kart do głosowania odmówi przyjęcia karty, wydający karty członek komisji w rubryce spisu wyborców „Uwagi” czyni właściwą adnotację tj. np. „bez Sejmu”, „bez Senatu”, „bez referendum”.

Jeżeli wyborca, który odmówił przyjęcia karty do głosowania następnie będzie chciał otrzymać kartę do głosowania w głosowaniu, w którym nie uczestniczył, komisja wydaje wyborcy tę kartę, której przyjęcia wcześniej odmówił. Przewodniczący komisji w rubryce spisu wyborców „Uwagi” skreśla właściwą adnotację (tj. np.„bez Sejmu”, „bez Senatu”, „bez referendum”) i skreślenie to opatruje swoją parafą.

W przypadku, gdy wyborca potwierdził odbiór kart do głosowania, odebrał wszystkie karty i oddalił się od komisji, a następnie wrócił do komisji w celu zwrócenia jednej lub więcej kart, komisja bezwzględnie odmawia ich przyjęcia. Gdyby wyborca mimo wszystko pozostawił kartę lub karty w lokalu wyborczym, komisja nie jest uprawniona do wrzucenia jej do urny wyborczej. W takim przypadku, oddanej karty do głosowania nie uwzględnia się w obliczeniach.

Komisja zwraca uwagę, aby wyborca potwierdził własnoręcznym podpisem w przeznaczonej na to rubryce spisu wyborców, fakt otrzymania kart. Dopóki wyborca nie potwierdził podpisem odbioru kart komisja ich nie wydaje.

Karty wyborcze wrzucamy do urny wyborczej znajdującej się w lokalu.

Karty wyborczej nie wolno wynosić poza lokal wyborczy.

 Więcej szczegółowych informacji na temat wyborów znajdą Państwo tutaj:

Wybory 2023 - BIP Urzędu Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny

 

 

top_baner
do góry