• język migowy
Strona główna/Urząd/Aktualności/"Zielona pracownia" służy uczniom SP4

"Zielona pracownia" służy uczniom SP4

Aktualności 10 Października 2023

Dziś w Szkole Podstawowej nr 4 uroczyście otwarto „Zieloną pracownię”, nowoczesne miejsce do nauki, by lepiej zrozumieć otaczający świat.

otwarcie


To już kolejna "Zielona pracownia", która została oddana do użytku w jednej z gminnych szkół. Tym razem pracownię przyrodniczo-geograficzną z nowoczesnym, bogatym wyposażeniem oficjalnie otwarto w Szkole Podstawowej nr 4. To wyjątkowe miejsce, w którym uczniowie mogą z pasją i zaangażowaniem poznawać otaczający ich świat.


W otwarciu uczestniczyli Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski, radny Sejmiku Śląskiego Grzegorz Wolnik, Wicestarosta Powiatu Rybnickiego Marek Profaska, Zastępca Burmistrza Andrzej Raudner, Pełnomocnik ds. społecznych Aleksandra Chudzik, Przewodnicząca Komisji Oświaty Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach Stefania Szyp, Przewodniczący Komisji Oświaty i Pomocy Społecznej Rady Powiatu w Rybniku Bogusław Niestrój, radni Rady Miejskiej i Rady Powiatu, wizytatorki ds. nadzoru edukacji Kuratorium Oświaty w Katowicach Anna Sobol i Anna Ogrodzka, Prezes oddziału ZNP w Czerwionce-Leszczynach Alicja Panfil, dyrektorzy szkół i przedszkoli.

"Bardzo się cieszę, że kolejna nowoczesna pracownia mogła powstać w naszej szkole - powiedziała dyrektor SP 4 Iwona Szmelich. - „Zielona pracownia” pozwala na zdobywanie wiedzy przez praktyczne doświadczenia, co jest o wiele bardziej angażujące, niż tradycyjna nauka z podręczników. Nowoczesne pomoce dydaktyczne sprawiają, że uczniowie mogą rozwijać swoje umiejętności badawcze, zbierają dane, analizują wyniki, interpretują je, po to, by wykorzystać je także w dorosłym życiu. Ekologia, ochrona środowiska w dzisiejszych czasach jest bardzo ważna, chcemy uświadamiać dzieci i edukować w tym obszarze. Dla nauczyciela i pedagoga możliwość pracy w tego typu laboratorium ma także wydźwięk wychowawczy - doświadczanie, eksperymentowanie rozwija prace zespołową, komunikację, relacje między uczniami, które obecnie są znacznie ograniczone i zakłócone".


Dyrektor Iwona Szmelich złożyła również podziękowania na ręce nauczycielek Izabeli Skowronek i Sylwii Firek, które koordynowały projekt.


„Przygotowanie projektu, jego szczegółowej dokumentacji wymagało znacznego zaangażowania i intensywnych prac. Cieszymy się, że dziś możemy zaprezentować, jak zmieniła się nasza pracownia. Obserwujemy reakcje uczniów i przyznajemy, że był efekt „wow”, a uśmiech stale towarzyszy dzieciom, które przekraczają próg tej pracowni, mówią, że uczą się tu z wielką przyjemnością” - podkreślały nauczycielki.

 

„Na początku września w tej szkole otwieraliśmy nowoczesną pracownię matematyczno-fizyczną, a dziś kolejną, w której uczniowie będą mieli możliwość w sposób ciekawy rozwijać swoje zainteresowania, związane z zagadnieniami o tematyce geograficznej czy przyrodniczej - powiedział Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski. - Funkcjonowanie takiej pracowni korzystnie wpłynie na bardzo ważny obszar edukacji ekologicznej oraz na codzienną naukę dzieci, uczęszczających tu na zajęcia. Chciałbym także zwrócić się do uczniów - macie wspaniałe pomoce naukowe, które będą wspierać wasze kształcenie, ale pamiętajcie także o wielkiej roli nauczyciela, który inspiruje i uczy. Dziękuję nauczycielom za codzienną pracę i zaangażowanie” - zaznaczył Burmistrz.


"Rozwijajcie swoje talenty, taka pracownia zapewnia Wam wspaniałe możliwości. Uczniowie będą mogli dotknąć, zobaczyć, doświadczyć. Gratuluję szkole pomysłu i pozyskania środków zewnętrznych" - dodał Grzegorz Wolnik, radny Sejmiku Śląskiego.


Gratulacje złożył także Wicestarosta Marek Profaska:

„Cieszę się, że na terenie powiatu przybywa tak wspaniałych pracowni. Drodzy uczniowie, korzystajcie z przyjemnością z tego wspaniałego laboratorium, cieszcie się, że macie takie możliwości, życzę wam wielu sukcesów naukowych".


Gratulacje złożyły także w imieniu dyrektora delegatury Kuratorium Oświaty w Rybniku Ireneusza Komorowskiego wizytator ds. nadzoru edukacji Kuratorium Oświaty w Katowicach Anna Sobol oraz w imieniu Europoseł Izabeli Kloc radna Izabela Rajca.

Powstanie nowoczesnej pracowni było możliwe dzięki dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości 60 000 zł.


„Zielone laboratorium” w SP 4 zostało wyposażone w meble i pomoce dydaktyczne z zakresu biologii, geografii, przyrody i ekologii oraz w sprzęt multimedialny: m.in. monitor interaktywny czy wizualizer.
Nowoczesna pracownia służy do prowadzenia lekcji zarówno z zakresu edukacji przyrodniczej w szkole podstawowej, umożliwia także obserwację i prowadzenie badań z zakresu ekologii, szczególnie ochrony środowiska, ochrony wód i powietrza. Jest również doskonałym miejscem realizacji zajęć pozalekcyjnych czy kółek ekologicznych dla klas 4-8. W “Zielonym laboratorium“ odbywać się również będą zajęcia klas 1-3 edukacji wczesnoszkolnej.

otwarcie "Zielonej pracowni" w SP 4

top_baner
do góry